Αποστολέας Θέμα: ΚΑΛΩΣ ΣΑΣ ΒΡΗΚΑ! Είμαι σε δίλλημα και θέλω γνώμες!  (Αναγνώστηκε 1787 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

  • Αποσυνδεδεμένος Yannis
  • Μηνύματα: 0
  • SEATCLUB.GR
    • Leon
Καλησπέρα σε όλη τη παρέα!

Σε λιγότερο από μήνα, αγοράζω νέο αυτοκίνητο (μεταχειρισμένο).
Είμαι ανάμεσα στο Leon II 1.4 125ps (2010) και το Leon III 1.0 115ps (του 2016).
Το αυτοκίνητο δεν θα το χρησιμοποιώ καθημερινά (στη δουλειά πάω με παπί) οπότε η κατανάλωση δε με νοιάζει και πάρα πολύ.
Αυτό που με νοιάζει, είναι η αξιοπιστία, οι επιδόσεις και η εξωτερική εμφάνιση όπου εκεί το Leon II 1.4 με κερδίζει στεγνά, συγκριτικά με το πιο ...τετράγωνο Leon III.
Στα τεστ που έχω δει, το τρικύλινδρο 1000αρι με τα 115ps, φαίνεται εντυπωσιακά γρήγορο (και οικονομικό).

Έχετε άποψη για το ποιο είναι πιο αξιόπιστο και πιο έχει καλύτερες επιδόσεις; Φαίνονται ισάξια...

Ευχαριστώ!


Υ.Γ. Δεν ήξερα που να ανοίξω το θέμα, αν το κρίνουν οι διαχειριστές ας το μεταφέρουν σε πιο κατάλληλη ενότητα!

  • Αποσυνδεδεμένος linkin dad
  • Enthusiastic member
  • *
  • Μηνύματα: 958
  • Φύλο: Άντρας
Για μενα δεν ειναι διλλημα.Ειναι ψευτοδιλλημα.Εννοειται οτι παιρνεις το κατα 6 χρονια πιο καινουργιο Leon III,ανεξαρτητα απο επιδοσεις.
VW Up 1.0
Fabia III TDI 1.4
Renault Megane IV dCi 1.6

  • Αποσυνδεδεμένος nikdev
  • Rookie member
  • *
  • Μηνύματα: 468
  • Φύλο: Άντρας
Συμφωνω


Sent from my iPhone using Tapatalk
Seat Leon Cupra R
Golf V
...................................................................

  • Αποσυνδεδεμένος gsa1967
  • POWERED BY GIAC
  • Expert member
  • *
  • Μηνύματα: 8334
  • Φύλο: Άντρας
  • ΓΙΩΡΓΟΣ
leon III παρε. πιο καινουργιο μοντελο.
ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΡΕΙ

  • Αποσυνδεδεμένος Yannis
  • Μηνύματα: 0
  • SEATCLUB.GR
    • Leon
...Ειναι ψευτοδιλλημα.Εννοειται οτι παιρνεις το κατα 6 χρονια πιο καινουργιο Leon III,ανεξαρτητα απο επιδοσεις.
Πολύ λογική άποψη.
Δες όμως και μια διαφορετική οπτική.
Το ταβάνι για το budget μου είναι 12.500€.
Το 1.4 έχει 8.500€ και είναι με 83.000 χλμ (τσεκαρισμένα με ΚΤΕΟ και service book), και το χιλιάρι έχει 12.800€ και είναι με 92.000 χλμ. Από ιδιώτη και τα δύο.
Για να κάνω λίγο αντίλογο…
Γιατί να μη πάρω το 1.4 (που φαίνεται να καλύπτει τις ανάγκες μου) και να βάλω και 4.000€ στη τσέπη;
Ακριβώς γι’ αυτό ρωτάω για αξιοπιστία και επιδόσεις. Αυτά θα είναι τα τελικά κριτήρια.
Αν έχει κάποιος εμπειρία απ’ τα συγκεκριμένα μοντέλα ας βοηθήσει.


  • Αποσυνδεδεμένος disino
  • Διαχειριστής
  • Master member
  • *
  • Μηνύματα: 10406
  • Φύλο: Άντρας
  • Leon Cupra (red)
Εγώ, που είχα το 1.4 125ΗΡ του 2008 (ίδιο αμάξιi, πρακτικά, πριν το f/l), δεν είχα προβλήματα. Το έδωσα με 110.000χλμ.
Η ηλικία, όμως, μπορεί να παίξει το ρόλο της σε διάφορους τομείς. Σωληνάκια, σύνδεσμοι, σινεμπλόκ κλπ αποκτούν φθορά και με τα χρόνια, εκτός από τα χιλιόμετρα.
Από εκεί και πέρα, στα μεταχειρισμένα, παίζει ρόλο και το εξοπλιστικό πακέτο που έχουν, ακόμα και οι προσθήκες που πιθανόν έχει κάνει ο προηγούμενος ιδιοκτήτης. :ok:

Εγώ εχω το 1.4 του 2008 με 170.000km σχεδόν χωρίς προβλήματα.

Το 1.4 εχει πολλαπλούς συνδέσμους στην πισω ανάρτηση, το 1.0 εχει ημιάκαμπτο.
Το 1.4 ειναι 100 περίπου κιλά βαρύτερο απο το 1.0.
Οι επιδόσεις ειναι πρακτικά οι ίδιες.
Η κατανάλωση και τα τέλη είναι χαμηλότερα στο 1.0.
Το 1.0 είναι μάλλον περισσότερο βελτιώσιμο απο το 1.4.
Το 1.4 ειναι 4000€ φτηνότερο.
Πρόσθεσε και στα δύο μία απώλεια αξία περιπου 10% το έτος. Συνεπώς σε μια 5ετία το Leon III θα χάσει περιπου 5000€ αξίας ενώ το Leon III 3500. +1500 το Leon III σε σχέση με το Leon II.

Εάν δεν πρόκειται να κάνεις πολλά km και το αυτοκίνητο δεν το χρειάζεσαι πολύ και δεν το κρατήσεις πολλα χρόνια, μπορείς να πάρεις και το Leon II και να μην βάλεις 4000 (+ απώλεια αξίας)€ στο δρομο επιπλέον.
Ειδικά εάν το Leon II φυλασσόταν και σε κλειστό χώρο και άλλαζαν τα λάδια κανονικά.

Εάν σκοπεύεις να κάνεις πολλα km ή/και να το κρατήσεις πολλά χρόνια εκεί ίσως πρέπει να προτιμήσεις το Leon III.

Εαν για παράδειγμα σκοπεύεις να κάνεις 4-5000km το χρόνο και να το κρατήσεις 5-6 χρόνια για εμένα παρε το Leon II. Εάν σκοπεύεις να κανεις 15.000km/έτος ή/και να το κρατήσεις 10+ χρονια πάρει το Leon III.

Στα 5 χρόνια και λιγα km/έτος θα πρέπει να σου δίνει (4000+1500)/5=1100€/έτος που δε το βλέπω.

Στα 10 χρονια εάν κάνεις και αρκετά km/έτος  η διαφορά στη βενζίνη και στα τέλη και συντήρηση θα σου δώσουν πίσω μεγαλύτερο μέρος της διαφοράς και επιπλέον κάποια παραπάνω εμπιστοσύνη (γιατί το Leon II θα γίνει 20+ ετών).



  • Αποσυνδεδεμένος Yannis
  • Μηνύματα: 0
  • SEATCLUB.GR
    • Leon
...Το 1.0 είναι μάλλον περισσότερο βελτιώσιμο απο το 1.4.

Συνονόματε σ’ ευχαριστώ για την απάντησή σου! Βάζεις πολύ σωστά όλες τις παραμέτρους που χρειάζονται.
Ωστόσο το ότι είναι πιο βελτιώσιμο το χιλιάρι σε σχέση με το 1.4 μου φαίνεται περίεργο.
Έχω δει φτιαγμένα 1.4 να δίνουν 200-250+ ps. Δεν πιστεύω ότι ένα τρικύλινδρο χιλιάρι μπορεί να πλησιάσει τέτοια νούμερα.
Επίσης για τις (stock) επιδόσεις, νομίζω ότι το 1.4 ίσως να είναι λίγο πιο μπροστά.
Τα 1.4 τσιμπάγαν συνήθως λίγο λάδι αν θυμάμαι καλά. Το νέο χιλιάρι έχει τέτοια θέματα;

  • Αποσυνδεδεμένος disino
  • Διαχειριστής
  • Master member
  • *
  • Μηνύματα: 10406
  • Φύλο: Άντρας
  • Leon Cupra (red)
Το δικό μου 14άρι δεν έκαιγε καθόλου λάδια.

Και εμένα δεν καταναλώνει λάδι.

Στο θέμα της βελτίωσης ίσως μπορει να θεωρηθει ανακριβές αυτό που ανέφερα,αλλά το ανέφερα με τη λογική οτι στο 1000αρι μπορεις να πας 25 ροπη και 150 αλογα με ένα προγραμμα σε ενα αυτοκινητο 100κιλα ελαφρύτερο ενώ με το αντίστοιχο πρόγραμμα πας πάλι στην ιδια αποδοση στο 1.4 με 100κιλα μεγαλύτερο βαρος και 40% μεγαλύτερο κυβισμο.
Δεν σκεφτόμουν μεγαλύτερης έκτασης μετατροπές.