Αποστολέας Θέμα: Νέο Μέλος - Δίλημμα  (Αναγνώστηκε 5662 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

  • Αποσυνδεδεμένος bokarinho
  • Newbie member
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • SEATCLUB.GR
    • Seat Leon 1.2 TSI
Νέο Μέλος - Δίλημμα
« στις: 03-08-2020, 18:39:38 »
Καλησπέρα, είμαι νέο μέλος στο forum, κάτοχος ενός Seat Leon 1.2 TSI COPA (2011). Σας χαιρετώ όλους και σας εύχομαι υγεία πάνω απ΄όλα.
Βρίσκομαι σε ένα δίλημμα, έχω βρει από γνωστό ένα Seat Leon 20VT4 / 2002 τελείως απείραχτο (180HP) με λίγα χιλιόμετρα. Είμαι πρόθυμος να το αγοράσω, ποια είναι η γνώμη σας; Πώς είναι η συμβίωση με ένα τέτοιο αυτοκίνητο; Προβλήματα, κατανάλωση; Τι πρέπει να προσέξω στην αγορά ως μεταχειρισμένο;

Ευχαριστώ εκ του προοιμίου, εύχομαι τα καλύτερα σε όλους.

  • Συνδεδεμένος Manolios
  • Rookie member
  • *
  • Μηνύματα: 72
  • SEATCLUB.GR
Απ: Νέο Μέλος - Δίλημμα
« Απάντηση #1 στις: 03-08-2020, 22:08:54 »
Καλησπέρα, είμαι νέο μέλος στο forum, κάτοχος ενός Seat Leon 1.2 TSI COPA (2011). Σας χαιρετώ όλους και σας εύχομαι υγεία πάνω απ΄όλα.
Βρίσκομαι σε ένα δίλημμα, έχω βρει από γνωστό ένα Seat Leon 20VT4 / 2002 τελείως απείραχτο (180HP) με λίγα χιλιόμετρα. Είμαι πρόθυμος να το αγοράσω, ποια είναι η γνώμη σας; Πώς είναι η συμβίωση με ένα τέτοιο αυτοκίνητο; Προβλήματα, κατανάλωση; Τι πρέπει να προσέξω στην αγορά ως μεταχειρισμένο;

Ευχαριστώ εκ του προοιμίου, εύχομαι τα καλύτερα σε όλους.
Όσον αφορά το 4 δεν γνωρίζω και πολλά!οσον αφορά το δικινητο 20vt ένα θα σου πω!Θηριο κι σκυλί!!!σιγουρα όμως ένα αυτοκίνητο 20ετιας σχεδόν θα υστερεί σε αρκετά σε σχέση με ένα πιο σύγχρονο όπως το δικό σου,αλλά δεν παύει να είναι αυτοκινηταρα!εγω προσωπικά το έχουμε 7 χρονια στην οικογένεια,τώρα είναι στα χέρια του father,το πήραμε με 90k τώρα είναι στα 230 και δεν έχει κάνει κιχ!λαδια φίλτρα και βενζίνη!!!Απο κατανάλωση μικτή είναι γύρω στα 8,5-8,8 (έχω προγραμμα revo)το vt4 λογικα θα είναι 1-1,5 λίτρο πάνω..


Sent from my iPhone using Tapatalk

Απ: Νέο Μέλος - Δίλημμα
« Απάντηση #2 στις: 03-08-2020, 23:50:44 »
αν αυτά τα αυτοκίνητα είχαν και esp θα ήταν αμαξάρες δυνατές πλέον τα 20ντ  υπάρχει τέτοια τεχνογνωσία που το μόνο που θα πρέπει να σε ενδιαφέρει αν όλο το υπόλοιπο είναι σε καλή κατάσταση καθίσματα εσωτερικό εξωτερικό αυτά κόβουν λεφτά
το μοτέρ αν γεννήσει και κάτι φτιάχνεται

  • Αποσυνδεδεμένος Chosen_12
  • Rookie member
  • *
  • Μηνύματα: 109
  • Φύλο: Άντρας
  • SEATCLUB.GR
    • Seat Arona FR 1.5TSI
Απ: Νέο Μέλος - Δίλημμα
« Απάντηση #3 στις: 04-08-2020, 08:00:45 »
αν αυτά τα αυτοκίνητα είχαν και esp θα ήταν αμαξάρες δυνατές πλέον τα 20ντ  υπάρχει τέτοια τεχνογνωσία που το μόνο που θα πρέπει να σε ενδιαφέρει αν όλο το υπόλοιπο είναι σε καλή κατάσταση καθίσματα εσωτερικό εξωτερικό αυτά κόβουν λεφτά
το μοτέρ αν γεννήσει και κάτι φτιάχνεται
Είχαν ESP τα 20VT!

Sent from my MI 8 using Tapatalk


Απ: Νέο Μέλος - Δίλημμα
« Απάντηση #4 στις: 04-08-2020, 15:03:10 »
Είχαν ESP τα 20VT!

Sent from my MI 8 using Tapatalk
δεν είχαν όλα τα μοντέλα και τα καλούπια που μπήκε ο 20vt
σε ιβιζα δεν είχαν βάλει μόνο αντιspin είχαν

  • Αποσυνδεδεμένος Chosen_12
  • Rookie member
  • *
  • Μηνύματα: 109
  • Φύλο: Άντρας
  • SEATCLUB.GR
    • Seat Arona FR 1.5TSI
Απ: Νέο Μέλος - Δίλημμα
« Απάντηση #5 στις: 04-08-2020, 15:32:18 »
δεν είχαν όλα τα μοντέλα και τα καλούπια που μπήκε ο 20vt
σε ιβιζα δεν είχαν βάλει μόνο αντιspin είχαν
Τα μπροστινοκινητα 20vT είχαν TCS ενώ τα τετρακίνητα είχαν ESP. Το TCS εκτός από το antispin, φρενάρει τον εσωτερικό τροχό σε ενδεχόμενο υποστροφής για να μπει το αμάξι όπως πρέπει στην στροφή. Για εμπορικούς σκοπούς το TCS μετονομάστηκε σε ESP και στα μπροστινοκίνητα μετά το 2004... Πρακτικά η διαφορά TCS με ESP είναι ότι το πρώτο αντιμετωπίζει παθητικά το ενδεχόμενο υποστροφής (φρενάροντας τους εσωτερικούς τροχούς) σε αντίθεση με το ESP που μπορεί να δώσει γκάζι στους εξωτερικούς τροχούς (αρκεί να είναι τετρακίνητο).

Sent from my MI 8 using Tapatalk


  • Αποσυνδεδεμένος Chosen_12
  • Rookie member
  • *
  • Μηνύματα: 109
  • Φύλο: Άντρας
  • SEATCLUB.GR
    • Seat Arona FR 1.5TSI
Απ: Νέο Μέλος - Δίλημμα
« Απάντηση #6 στις: 04-08-2020, 16:05:02 »
δεν είχαν όλα τα μοντέλα και τα καλούπια που μπήκε ο 20vt
σε ιβιζα δεν είχαν βάλει μόνο αντιspin είχαν

Μιλάω τουλάχιστον για τα Seat Leon 20VT MK1 που είχα εγώ...