Αποστολέας Θέμα: Ελαφρύς-μικρός θόρυβος "στα χαμηλά".  (Αναγνώστηκε 17971 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

  • Αποσυνδεδεμένος Dimitris_547
  • Newbie member
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Φύλο: Άντρας
  • SEATCLUB.GR
    • Seat leon FR PLUS 21'
Καλησπέρα ως νέος κάτοχος FR PLUS mk4 1.5 manual, έχω παρατηρήσει από τα πρώτα χιλιόμετρα ένα μικρό κροταλισμα το οποίο ακούγετε κυρίως από την πλευρά του οδηγού απέξω (όταν έχεις ανοιχτό το παράθυρο). Ο ήχος αυτός προέρχεται κυρίως όταν αφήνεις τον συμπλέκτη αφου του εχεις βάλει ταχύτητα π.χ απο πρωτη-δευτέρα..και κατα τη διάρκειά της πορείας ξεκινα-σταμάτα..Δηλαδή "στα χαμηλά" μέσα στη πόλη!!

  • Αποσυνδεδεμένος tsofras
  • Rookie member
  • *
  • Μηνύματα: 384
  • Φύλο: Άντρας
  • Θωμάς
    • Seat Leon FR mk4
Απ: Ελαφρύς-μικρός θόρυβος "στα χαμηλά".
« Απάντηση #1 στις: 15-03-2021, 20:56:32 »
Καλησπέρα ως νέος κάτοχος FR PLUS mk4 1.5 manual, έχω παρατηρήσει από τα πρώτα χιλιόμετρα ένα μικρό κροταλισμα το οποίο ακούγετε κυρίως από την πλευρά του οδηγού απέξω (όταν έχεις ανοιχτό το παράθυρο). Ο ήχος αυτός προέρχεται κυρίως όταν αφήνεις τον συμπλέκτη αφου του εχεις βάλει ταχύτητα π.χ απο πρωτη-δευτέρα..και κατα τη διάρκειά της πορείας ξεκινα-σταμάτα..Δηλαδή "στα χαμηλά" μέσα στη πόλη!!

Δημήτρη δες και αυτό που σου είπα αν έχεις πρόσβαση
https://seatclub.gr/forum/index.php/topic,41880.0.html

Αλλά καλό είναι που άνοιξες και νέο γιατί δεν ξέρω αν έχουν ακουστεί και άλλα κρούσματα στο νέο Leon

  • Αποσυνδεδεμένος tsofras
  • Rookie member
  • *
  • Μηνύματα: 384
  • Φύλο: Άντρας
  • Θωμάς
    • Seat Leon FR mk4
Απ: Ελαφρύς-μικρός θόρυβος "στα χαμηλά".
« Απάντηση #2 στις: 03-05-2021, 20:02:46 »
Καλησπέρα ως νέος κάτοχος FR PLUS mk4 1.5 manual, έχω παρατηρήσει από τα πρώτα χιλιόμετρα ένα μικρό κροταλισμα το οποίο ακούγετε κυρίως από την πλευρά του οδηγού απέξω (όταν έχεις ανοιχτό το παράθυρο). Ο ήχος αυτός προέρχεται κυρίως όταν αφήνεις τον συμπλέκτη αφου του εχεις βάλει ταχύτητα π.χ απο πρωτη-δευτέρα..και κατα τη διάρκειά της πορείας ξεκινα-σταμάτα..Δηλαδή "στα χαμηλά" μέσα στη πόλη!!
Δημήτρη επανέρχομαι γιατί δεν το είχα κοιτάξει με ανοιχτά παράθυρα. Το δοκίμασα σήμερα λοιπόν και κάνει και σε εμένα έναν αντίστοιχο θόρυβο μόνο από πρώτη σε Δευτέρα αν αφήσω απότομα το συμπλέκτη αλλά οκ δεν είναι δυνατός ο θόρυβος

Sent from my RMX2170 using Tapatalk


  • Αποσυνδεδεμένος Dimitris_547
  • Newbie member
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Φύλο: Άντρας
  • SEATCLUB.GR
    • Seat leon FR PLUS 21'
Απ: Ελαφρύς-μικρός θόρυβος "στα χαμηλά".
« Απάντηση #3 στις: 04-05-2021, 00:25:45 »
Καλησπέρα φίλε, Χριστός Ανέστη. Ο θόρυβος αυτός που ακούω εγώ σκέψου είναι σαν ελαφρύ κουδούνισμα το οποίο το ακούω καθαρά κυρίως όταν ειμαι μέσα σε κλειστό δρόμο-στενό (που έχει ηχώ) εν κινήσει. Αν κλείσω τα παράθυρα δν ακούω κάτι. Τον ίδιο θόρυβο τον ακούω και στην αλλαγή 1η Δευτέρα σαν πιο έντονο κουδούνισμα. Ήδη έχω πάει αντιπροσωπία έβαλα τον μηχανικό μέσα, θα ρωτήσει μου είπε αν το κάνουν και άλλα FR αλλιώς θα ψαχτούμε. Οτι πληροφορία μπορείς να δώσεις και συ, καλοδεχούμενη, κανε τις βόλτες σου κ πες μου. :think:

  • Αποσυνδεδεμένος tsofras
  • Rookie member
  • *
  • Μηνύματα: 384
  • Φύλο: Άντρας
  • Θωμάς
    • Seat Leon FR mk4
Απ: Ελαφρύς-μικρός θόρυβος "στα χαμηλά".
« Απάντηση #4 στις: 05-05-2021, 13:57:07 »
Καλησπέρα φίλε, Χριστός Ανέστη. Ο θόρυβος αυτός που ακούω εγώ σκέψου είναι σαν ελαφρύ κουδούνισμα το οποίο το ακούω καθαρά κυρίως όταν ειμαι μέσα σε κλειστό δρόμο-στενό (που έχει ηχώ) εν κινήσει. Αν κλείσω τα παράθυρα δν ακούω κάτι. Τον ίδιο θόρυβο τον ακούω και στην αλλαγή 1η Δευτέρα σαν πιο έντονο κουδούνισμα. Ήδη έχω πάει αντιπροσωπία έβαλα τον μηχανικό μέσα, θα ρωτήσει μου είπε αν το κάνουν και άλλα FR αλλιώς θα ψαχτούμε. Οτι πληροφορία μπορείς να δώσεις και συ, καλοδεχούμενη, κανε τις βόλτες σου κ πες μου. :think:

Λοιπόν Δημήτρη το κάνει και σε εμένα τελικά. Δεν το είχα παρατηρήσει με τα κλειστά παράθυρα , ξαναμπήκα σήμερα με ανοιχτά τα παράθυρα και το κάνει σχεδόν πάντα σε αλλαγές απο 1η -2α . Δεν είναι πολύ δυνατός αλλά ακούγεται .
Αν δεν κάνω λάθος και με το DSG όταν είχα ανοιχτά τα παράθυρα άκουγα κάποιον ήχο , τώρα που το είπες και το έχω μυαλό μου θα το ακούω συνέχεια  :dizzy:

  • Αποσυνδεδεμένος Dimitris_547
  • Newbie member
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Φύλο: Άντρας
  • SEATCLUB.GR
    • Seat leon FR PLUS 21'
Απ: Ελαφρύς-μικρός θόρυβος "στα χαμηλά".
« Απάντηση #5 στις: 05-05-2021, 21:51:52 »
Λοιπόν Δημήτρη το κάνει και σε εμένα τελικά. Δεν το είχα παρατηρήσει με τα κλειστά παράθυρα , ξαναμπήκα σήμερα με ανοιχτά τα παράθυρα και το κάνει σχεδόν πάντα σε αλλαγές απο 1η -2α . Δεν είναι πολύ δυνατός αλλά ακούγεται .
Αν δεν κάνω λάθος και με το DSG όταν είχα ανοιχτά τα παράθυρα άκουγα κάποιον ήχο , τώρα που το είπες και το έχω μυαλό μου θα το ακούω συνέχεια  :dizzy:

Εμένα το κάνει και εν κινήση όταν πατάω γκάζι ας πούμε και έχω μέσα Δευτέρα και ειμαι μέσα στη πόλη σε ένα στενό που έχει ηχώ. Δλδ πέρα από το κουδούνισμα που ακούω όταν κάνω αλλαγή π.χ απο πρώτη-δετέρα, ακούω αυτόν τον μικρό θόρυβο συνεχόμενα όταν έχω ταχύτητα και ειμαι σε πορεία μέσα στη πόλη. Έναν συνεχόμενο μικρό ενοχλητικό μεταλλικό  ήχο σαν κουδούνισμα...τον ακούς πεντακάθαρα μέσα σε στενό. Εσένα στο κάνει αυτό?

  • Αποσυνδεδεμένος tsofras
  • Rookie member
  • *
  • Μηνύματα: 384
  • Φύλο: Άντρας
  • Θωμάς
    • Seat Leon FR mk4
Απ: Ελαφρύς-μικρός θόρυβος "στα χαμηλά".
« Απάντηση #6 στις: 05-05-2021, 22:14:02 »
Εμένα το κάνει και εν κινήση όταν πατάω γκάζι ας πούμε και έχω μέσα Δευτέρα και ειμαι μέσα στη πόλη σε ένα στενό που έχει ηχώ. Δλδ πέρα από το κουδούνισμα που ακούω όταν κάνω αλλαγή π.χ απο πρώτη-δετέρα, ακούω αυτόν τον μικρό θόρυβο συνεχόμενα όταν έχω ταχύτητα και ειμαι σε πορεία μέσα στη πόλη. Έναν συνεχόμενο μικρό ενοχλητικό μεταλλικό  ήχο σαν κουδούνισμα...τον ακούς πεντακάθαρα μέσα σε στενό. Εσένα στο κάνει αυτό?
Θα το κοιτάξω χωρίς ράδιο και θα σου πω

Sent from my RMX2170 using Tapatalk


  • Αποσυνδεδεμένος xRRx
  • Newbie member
  • *
  • Μηνύματα: 33
  • SEATCLUB.GR
    • Leon FR Mk4
Απ: Ελαφρύς-μικρός θόρυβος "στα χαμηλά".
« Απάντηση #7 στις: 07-06-2021, 13:11:47 »
Καλησπέρα, αυτούς τους ήχους τους είχα και γω, ο ένας ακούγεται όταν εμφανίζεται το eco στο καντράν και μου είπαν πως όταν μπαίνει το eco υπάρχει μια βαλβίδα στο πίσω μέρος της μηχανής γι αυτό και το ακούμε και ο 2ος ήχος προέρχεται απο την θερμομόνωση της εξάτμισής (τον εντοπίζεις εύκολα αν χτυπήσεις το πλαστικό κάλυμμα κάτω απο το αμάξωμα ανάμεσα στις δυο πόρτες του οδηγού και πίσω) αυτός ο ήχος σταμάτησε πιέζοντας πιο μέσα την μόνωση και δεν έρχεται σε επαφή με την εξάτμιση, ο ήχος απο τον κινητήρα είναι φυσιολογικός.

Δε ξέρω αν σας κατατόπισα, στη διάθεση σας. :ok:   

  • Αποσυνδεδεμένος pikos
  • Newbie member
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Φύλο: Άντρας
  • SEATCLUB.GR
    • leon iv
Απ: Ελαφρύς-μικρός θόρυβος "στα χαμηλά".
« Απάντηση #8 στις: 16-06-2021, 13:40:24 »
Καλησπέρα σε όλους,
Στο FR 1.5 DSG στα χαμηλά με ανοιχτά παράθυρα, εγώ ακούω έναν ήχο σαν χαλασμένο ρουλεμάν (υψηλός μεταλλικός) στις αλλαγές των ταχυτήτων. Συμβαίνει και σε άλλους ;

  • Αποσυνδεδεμένος Lazo
  • Rookie member
  • *
  • Μηνύματα: 474
  • Φύλο: Άντρας
  • LEON ST 1.5 CNG (5F)
Απ: Ελαφρύς-μικρός θόρυβος "στα χαμηλά".
« Απάντηση #9 στις: 17-06-2021, 09:13:52 »
Δημήτρη δες και αυτό που σου είπα αν έχεις πρόσβαση
https://seatclub.gr/forum/index.php/topic,41880.0.html

Αλλά καλό είναι που άνοιξες και νέο γιατί δεν ξέρω αν έχουν ακουστεί και άλλα κρούσματα στο νέο Leon
Μάλλον είναι εντελώς διαφορετικά περιστατικά γιατί εγώ νιώθω δόνηση στον συμπλέκτη και ακουω ένα ενοχλητικό κλακ σε οποιαδήποτε συμπλεξη σχέσης από 1η έως 5η. Στα κατεβάσματα δεν ακούω τίποτα ούτε από 5η σε 6η που η κλιμάκωση των σχέσεων δεν αλλάζει δραματικά. Ίσως ο φίλος Αλέξανδρος μας κατατοπιζε περισσότερο.

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


  • Αποσυνδεδεμένος tsofras
  • Rookie member
  • *
  • Μηνύματα: 384
  • Φύλο: Άντρας
  • Θωμάς
    • Seat Leon FR mk4
Απ: Ελαφρύς-μικρός θόρυβος "στα χαμηλά".
« Απάντηση #10 στις: 17-06-2021, 20:17:25 »
Καλησπέρα σε όλους,
Στο FR 1.5 DSG στα χαμηλά με ανοιχτά παράθυρα, εγώ ακούω έναν ήχο σαν χαλασμένο ρουλεμάν (υψηλός μεταλλικός) στις αλλαγές των ταχυτήτων. Συμβαίνει και σε άλλους ;
Κάνει γενικά περίεργους ήχους με τις αλλαγές αλλά και πατώντας το γκάζι τώρα που το παρατηρώ με ανοιχτό παράθυρο, αν είσαι χωρίς μουσική είναι εκνευριστικο

Sent from my RMX2170 using Tapatalk


  • Αποσυνδεδεμένος Lazo
  • Rookie member
  • *
  • Μηνύματα: 474
  • Φύλο: Άντρας
  • LEON ST 1.5 CNG (5F)
Απ: Ελαφρύς-μικρός θόρυβος "στα χαμηλά".
« Απάντηση #11 στις: 19-06-2021, 19:32:12 »
Κάνει γενικά περίεργους ήχους με τις αλλαγές αλλά και πατώντας το γκάζι τώρα που το παρατηρώ με ανοιχτό παράθυρο, αν είσαι χωρίς μουσική είναι εκνευριστικο

Sent from my RMX2170 using Tapatalk
Μην δίνεις σημασία, αφού θα πάρεις το formentor

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


  • Αποσυνδεδεμένος tsofras
  • Rookie member
  • *
  • Μηνύματα: 384
  • Φύλο: Άντρας
  • Θωμάς
    • Seat Leon FR mk4
Απ: Ελαφρύς-μικρός θόρυβος "στα χαμηλά".
« Απάντηση #12 στις: 19-06-2021, 19:36:23 »
Μην δίνεις σημασία, αφού θα πάρεις το formentor

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Χεχε δεν ξέρω ακόμη τι θα γίνει θα δείξει

Sent from my RMX2170 using Tapatalk


  • Αποσυνδεδεμένος Lazo
  • Rookie member
  • *
  • Μηνύματα: 474
  • Φύλο: Άντρας
  • LEON ST 1.5 CNG (5F)
Απ: Ελαφρύς-μικρός θόρυβος "στα χαμηλά".
« Απάντηση #13 στις: 19-06-2021, 19:48:14 »
Χεχε δεν ξέρω ακόμη τι θα γίνει θα δείξει

Sent from my RMX2170 using Tapatalk
Το είδα από κοντά στο polis Park νέας Σμύρνης και έπαθα ζημιά... Μόνο το ηλιθιο σήμα με χαλάει.

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


  • Αποσυνδεδεμένος Dimitris_547
  • Newbie member
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Φύλο: Άντρας
  • SEATCLUB.GR
    • Seat leon FR PLUS 21'
Απ: Ελαφρύς-μικρός θόρυβος "στα χαμηλά".
« Απάντηση #14 στις: 01-07-2021, 06:54:02 »
Καλησπέρα σε όλους,
Στο FR 1.5 DSG στα χαμηλά με ανοιχτά παράθυρα, εγώ ακούω έναν ήχο σαν χαλασμένο ρουλεμάν (υψηλός μεταλλικός) στις αλλαγές των ταχυτήτων. Συμβαίνει και σε άλλους ;

Ναι έτσι ακριβώς φίλε και σε μένα αλλά με manual 6ταχυτο...