Αποστολέας Θέμα: New multimedia system 10  (Αναγνώστηκε 20067 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

  • Αποσυνδεδεμένος xRRx
  • Newbie member
  • *
  • Μηνύματα: 33
  • SEATCLUB.GR
    • Leon FR Mk4
Απ: New multimedia system 10
« Απάντηση #15 στις: 11-07-2021, 11:58:53 »
Όχι δεν έχει χάρτες και ακόμη δεν έχει έρθει η ενεργοποίηση  :klama:
Εδώ εμείς με τη 10ρα δεν έχουμε φωτιζόμενα κουμπιά για το volume και το κλιματιστικό , περιμένεις ενεργοποίηση ; 2022 και βλέπουμε :p
Πέρα απ τη πλάκα δεν έχεις ιδέα πόσο επικίνδυνο είναι το βράδυ να προσπαθείς να ελέγξεις το κλιματιστικό χωρίς φώτα στα touch κουμπιά.

  • Αποσυνδεδεμένος alexkots
  • Master member
  • *
  • Μηνύματα: 11513
  • Φύλο: Άντρας
    • Leon FR DSG
Απ: New multimedia system 10
« Απάντηση #16 στις: 11-07-2021, 13:12:03 »
Είναι πολύ τρελό να αποθκεύονται οι ρυθμίσεις στην database της :s: αντί στο ίδιο το αυτοκίνητο.

Η χρησιμότητα αυτής της επιλογής είναι μόνο προς όφελος των εταιρειών,
οι οποίες έτσι μπορούν να χρεώνουν συνδρομή στο connect.

Όσο για τα slide controls για την ρύθμιση ήχου και θερμοκρασίας είναι ένα design disaster.
Δεν έχω δει ούτε ένα ταστ που να μην τους "κράζουν" για την επιλογή αυτή.
Είτε φωτισμένα είτε όχι, είναι κάτι που δεν "δένει" με την οδήγηση ...

  • Αποσυνδεδεμένος xRRx
  • Newbie member
  • *
  • Μηνύματα: 33
  • SEATCLUB.GR
    • Leon FR Mk4
Απ: New multimedia system 10
« Απάντηση #17 στις: 11-07-2021, 16:30:11 »
Είναι πολύ τρελό να αποθκεύονται οι ρυθμίσεις στην database της :s: αντί στο ίδιο το αυτοκίνητο.

Η χρησιμότητα αυτής της επιλογής είναι μόνο προς όφελος των εταιρειών,
οι οποίες έτσι μπορούν να χρεώνουν συνδρομή στο connect.

Όσο για τα slide controls για την ρύθμιση ήχου και θερμοκρασίας είναι ένα design disaster.
Δεν έχω δει ούτε ένα ταστ που να μην τους "κράζουν" για την επιλογή αυτή.
Είτε φωτισμένα είτε όχι, είναι κάτι που δεν "δένει" με την οδήγηση ...
Δε θα χα πρόβλημα να με χρεώνει το connect με όποιο δόλιο τρόπο και να το κάνει, αλλά βρε Seat με χρεώνεις που με χρεώνεις, δούλεψε σωστά βρε αναθεματισμένο...
Τη μια κολλάει ο χρήστης, την άλλη πετάει ρυθμίσεις όποτε του σκάσει, το στίγμα δε δουλεύει και λες πάει μου το κλέψανε, στέλνω απο την εφαρμογή μια διεύθυνση στην οθόνη για να μη ψάχνω όταν μπω στο αμάξι δε τη βγάζει ποτέ και στο άκυρο μετά απο ώρες πετάει popup μήνυμα αν θέλω να πάω στο προορισμό που επέλεξα.
Πηγαίνω για δουλειά 6 το πρωί και τότε θυμάται η οθόνη πως πριν μέρες είχα μερακλώσει και είναι η μουσική τέρμα, μπαίνοντας στ αμάξι τσίτα τα ηχεία.
Ε κάποια στιγμή κουράζεσαι...   

Ας μη μιλήσουμε για το full link, όπως λέει και ο Θωμάς, 24 χιλιάρικα αμάξι και δεν έχει android auto και μετά απο σχεδόν χρόνο ακόμα η ενεργοποίηση επί πληρωμής

  • Αποσυνδεδεμένος alexkots
  • Master member
  • *
  • Μηνύματα: 11513
  • Φύλο: Άντρας
    • Leon FR DSG
Απ: New multimedia system 10
« Απάντηση #18 στις: 12-07-2021, 02:32:39 »
Έχεις δίκιο να απαιτείς να δουλεύει, αλλά το σκεπτικό είναι παντελώς ανήθικο.
(για να μην πω κάτι πιο βαρύ ...)

Στο δικό μου που είναι του 2008, μπαίνω μέσα, ανοίγω,
και το ραδιόφωνο ανοιγει ή είναι κλειστό ανάλογα το πως το άφησα,
αν ήταν ανοιχτό στην ένταση που ήταν,
και φυσικά στον σταθμό που ήταν όταν έκλεισα.

Το ίδιο και το κλιματιστικό, στις θερμοκρασίες που το άφησα.

Τι ακριβώς προσφέρει η μεταφορά των δεδομένων σε ένα ... server (!!!)
και το φόρτωμα τους από εκεί κάθε φορά που ανοίγει το αυτοκίνητο;
(εκτός από την κονόμα στην εταιρεία;)
Τι είναι το ... Chrome που θυμάται τις ρυθμίσεις μου για να τις μεταφέρω από υπολογιστή σε υπολογιστή;
Γιατί, πρόκειται να έχω 2~3 Leon για να έχω τo δικό μου setup σε όποιο πάρω;

Και σε τελευταία ανάλυση αν θέλω στο Chrome να ΜΗΝ κάνω login στο Chrome,
μπορώ να έχω τις ρυθμίσεις μου στον υπολογιστή.

Και μην ξεχνάμε πως το Chrome δουλεύει με το Ιντερνετ, χωρίς αυτό δεν έχει νόημα.
Αλλά ένα αυτοκίνητο μπορεί να είναι σε μέρη που δεν έχει Ιντερνετ,
πχ ένα υπόγειο γκαράζ ή ένα ορεινό απομακρυσμένο χωριό.
Τι γίνεται εκεί, γιατί να μην έχω τις ρυθμίσεις μου;

Είναι τρελό, κάτι που υπήρχε και δούλευε χωρίς πρόβλημα, να μεταφέρεται στο ... cloud.
Απορώ πως το δέχονται αυτό οι καταναλωτές, πως δεν έχει διαμαρτυρηθεί κάποια ένωση ...

  • Αποσυνδεδεμένος xRRx
  • Newbie member
  • *
  • Μηνύματα: 33
  • SEATCLUB.GR
    • Leon FR Mk4
Απ: New multimedia system 10
« Απάντηση #19 στις: 12-07-2021, 07:18:05 »
Και η οθόνη λειτουργεί όπως το σκεπτικό σου με το chrome, μπορείς να απενεργοποιήσεις την eSIM και να σου κρατάει πάντα τις τελευταίες ρυθμίσεις όπως το άφησες, αλλά δε θα χεις το app, δε θα χεις ενημερωμένους χάρτες, δε θα παίρνεις αναβαθμίσεις και άλλα πολλά. Το θέμα δεν είναι αυτό. Το θέμα είναι να μπορούν οι βάσεις τις Seat να εξυπηρετήσουν σωστά.
Στην Αγγλία πχ που διαβάζω στο ξένο φόρουμ τους άφησαν χωρίς σύνδεση για μέρες :p

Να πχ τώρα που μιλάμε το my.seat είναι down, να χεις μεθύσει πχ χθες το βράδυ να θες να μπεις στην εφαρμογή να δεις που άφησες το αμάξι σου και να μη μπορείς  :xa:

  • Αποσυνδεδεμένος tsofras
  • Rookie member
  • *
  • Μηνύματα: 384
  • Φύλο: Άντρας
  • Θωμάς
    • Seat Leon FR mk4
Απ: New multimedia system 10
« Απάντηση #20 στις: 12-07-2021, 11:10:51 »
Και η οθόνη λειτουργεί όπως το σκεπτικό σου με το chrome, μπορείς να απενεργοποιήσεις την eSIM και να σου κρατάει πάντα τις τελευταίες ρυθμίσεις όπως το άφησες, αλλά δε θα χεις το app, δε θα χεις ενημερωμένους χάρτες, δε θα παίρνεις αναβαθμίσεις και άλλα πολλά. Το θέμα δεν είναι αυτό. Το θέμα είναι να μπορούν οι βάσεις τις Seat να εξυπηρετήσουν σωστά.
Στην Αγγλία πχ που διαβάζω στο ξένο φόρουμ τους άφησαν χωρίς σύνδεση για μέρες :p

Να πχ τώρα που μιλάμε το my.seat είναι down, να χεις μεθύσει πχ χθες το βράδυ να θες να μπεις στην εφαρμογή να δεις που άφησες το αμάξι σου και να μη μπορείς  :xa:

Έχω παρατηρήσει επίσης ότι οι τελευταίες ρυθμίσεις που κρατάει σε εμένα είναι αυτές πριν σβήσεις το αμάξι.
Αν σβήησω δλδ το αμάξι και κλείσω παράθυρα / ηλιοροφή απο το κλειδί στην εφαρμογή μου τα δείχνει όλα ότι είναι ανοιχτά  :xa:

  • Αποσυνδεδεμένος xRRx
  • Newbie member
  • *
  • Μηνύματα: 33
  • SEATCLUB.GR
    • Leon FR Mk4
Απ: New multimedia system 10
« Απάντηση #21 στις: 12-07-2021, 11:17:47 »
Έχω παρατηρήσει επίσης ότι οι τελευταίες ρυθμίσεις που κρατάει σε εμένα είναι αυτές πριν σβήσεις το αμάξι.
Αν σβήησω δλδ το αμάξι και κλείσω παράθυρα / ηλιοροφή απο το κλειδί στην εφαρμογή μου τα δείχνει όλα ότι είναι ανοιχτά  :xa:
Μια απο τα ίδια.

  • Αποσυνδεδεμένος alexkots
  • Master member
  • *
  • Μηνύματα: 11513
  • Φύλο: Άντρας
    • Leon FR DSG
Απ: New multimedia system 10
« Απάντηση #22 στις: 12-07-2021, 14:09:36 »
Κατάλαβα.
Τα συνήθη bugs των εφαρμογών που βγαίνουν στο άρπα κόλλα για να προφτάσουμε τις πωλήσεις.
(αν θυμάστε τα γεγονότα για την κυκλοφορία των νέων μοντέλων Golf, Leon, Octavia,
είχαν καθυστερήσει λόγω προβλημάτων στο software αυτών των εφαρμογών  ::sfyrao::)

Τουλάχιστον μπορείς να απενεργοποιήσεις την sim, κάτι είναι και αυτό.
Θα μπορούσε να υπάρχει επιλογή ή να διαβάζει την database ή να λειτουργεί με τον  παραδοσιακό τρόπο,
χωρίς να χάνεις τις αναβαθμίσεις.
Όσο για το που το παρκάρησες, υπάρχουν εφαρμογές για κινητά.

Και για το τι "θυμάται", είτε η επικοινωνία δεν δουλεύει με το κλειδί στο off,
είτε θεωρεί πως πρέπει να σε επαναφέρει εκεί που ήσουν πριν το βγάλεις.
Το 2ο μου φαίνεται πιο λογικό ...


  • Αποσυνδεδεμένος alexism007
  • Newbie member
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • SEATCLUB.GR
    • LEÓN 2,0 TDISTYLE5T85
Απ: New multimedia system 10
« Απάντηση #23 στις: 12-07-2021, 18:22:57 »
Καλησπέρα σε όλους
Έχω εδώ και δυο εβδομάδες παραλάβει το LEÓN 2,0 TDISTYLE5T85 DE4M6. Έχοντας κάνει παραγγελιά πριν από 6 μήνες ζήτησα να υπάρχει δυνατότητα σύνδεσης android auto. Επειδή το αυτοκίνητο είναι επαγγελματικό δεν γίνετε να μην έχεις χάρτες και οδηγίες κυκλοφορίας. Στην προσπάθεια μου να συνδέσω το τηλέφωνο μου έπεσα στο μήνυμα δεν έγινε σύνδεση με το τηλέφωνό σας. Θα ήθελα να σημειωθεί ότι μέχρι τώρα στο opel astra του 2017 που είχα όλα δούλευαν κανονικά. Η αντιπροσωπεία που παρέλαβα αποφάνθηκε ότι όλα θα λυθούν με full link και 250€ . Θέλω τη βοήθειά σας για το αν ισχύει αυτό γιατί βλέπω ότι κάποιοι έχουν βάλει παραγγελιά και ο κωδικός δεν έχει έρθει για καιρό.

  • Αποσυνδεδεμένος xRRx
  • Newbie member
  • *
  • Μηνύματα: 33
  • SEATCLUB.GR
    • Leon FR Mk4
Απ: New multimedia system 10
« Απάντηση #24 στις: 12-07-2021, 22:56:50 »
Καλησπέρα σε όλους
Έχω εδώ και δυο εβδομάδες παραλάβει το LEÓN 2,0 TDISTYLE5T85 DE4M6. Έχοντας κάνει παραγγελιά πριν από 6 μήνες ζήτησα να υπάρχει δυνατότητα σύνδεσης android auto. Επειδή το αυτοκίνητο είναι επαγγελματικό δεν γίνετε να μην έχεις χάρτες και οδηγίες κυκλοφορίας. Στην προσπάθεια μου να συνδέσω το τηλέφωνο μου έπεσα στο μήνυμα δεν έγινε σύνδεση με το τηλέφωνό σας. Θα ήθελα να σημειωθεί ότι μέχρι τώρα στο opel astra του 2017 που είχα όλα δούλευαν κανονικά. Η αντιπροσωπεία που παρέλαβα αποφάνθηκε ότι όλα θα λυθούν με full link και 250€ . Θέλω τη βοήθειά σας για το αν ισχύει αυτό γιατί βλέπω ότι κάποιοι έχουν βάλει παραγγελιά και ο κωδικός δεν έχει έρθει για καιρό.

Θα αργήσει αρκετά το full link.
Αυτό το ήξερα απ τον Ιανουάριο γι αυτό επέλεξα να βάλω τη 10ρα οθόνη.

Σε άλλα νέα, η εφαρμογή seat connect app απέκλεισε όλους τους επίσημους συνεργάτες service απο το μενού "ο δικός σας συνεργάτης service"
Εσείς όλα καλά;;  :xaxa:

  • Αποσυνδεδεμένος tsofras
  • Rookie member
  • *
  • Μηνύματα: 384
  • Φύλο: Άντρας
  • Θωμάς
    • Seat Leon FR mk4
Απ: New multimedia system 10
« Απάντηση #25 στις: 13-07-2021, 13:12:59 »
Καλησπέρα σε όλους
Έχω εδώ και δυο εβδομάδες παραλάβει το LEÓN 2,0 TDISTYLE5T85 DE4M6. Έχοντας κάνει παραγγελιά πριν από 6 μήνες ζήτησα να υπάρχει δυνατότητα σύνδεσης android auto. Επειδή το αυτοκίνητο είναι επαγγελματικό δεν γίνετε να μην έχεις χάρτες και οδηγίες κυκλοφορίας. Στην προσπάθεια μου να συνδέσω το τηλέφωνο μου έπεσα στο μήνυμα δεν έγινε σύνδεση με το τηλέφωνό σας. Θα ήθελα να σημειωθεί ότι μέχρι τώρα στο opel astra του 2017 που είχα όλα δούλευαν κανονικά. Η αντιπροσωπεία που παρέλαβα αποφάνθηκε ότι όλα θα λυθούν με full link και 250€ . Θέλω τη βοήθειά σας για το αν ισχύει αυτό γιατί βλέπω ότι κάποιοι έχουν βάλει παραγγελιά και ο κωδικός δεν έχει έρθει για καιρό.

Δυστυχώς και σε φορουμς του εξωτερικού αναφέρουν ότι μόνο απο το εργοστάσιο η ενεργοποίηση .
Ελπίζω να αλλάξει γιατί αυτό μαζί με τον θόρυβο που κάνει το κιβώτιο με έχουν ξενερώσει πάρα πολύ για την επιλογή μου

  • Αποσυνδεδεμένος alexism007
  • Newbie member
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • SEATCLUB.GR
    • LEÓN 2,0 TDISTYLE5T85
Απ: New multimedia system 10
« Απάντηση #26 στις: 20-07-2021, 18:53:20 »
Καλησπέρα σε όλους
Έχω εδώ και δυο εβδομάδες παραλάβει το LEÓN 2,0 TDISTYLE5T85 DE4M6. Έχοντας κάνει παραγγελιά πριν από 6 μήνες ζήτησα να υπάρχει δυνατότητα σύνδεσης android auto. Επειδή το αυτοκίνητο είναι επαγγελματικό δεν γίνετε να μην έχεις χάρτες και οδηγίες κυκλοφορίας. Στην προσπάθεια μου να συνδέσω το τηλέφωνο μου έπεσα στο μήνυμα δεν έγινε σύνδεση με το τηλέφωνό σας. Θα ήθελα να σημειωθεί ότι μέχρι τώρα στο opel astra του 2017 που είχα όλα δούλευαν κανονικά. Η αντιπροσωπεία που παρέλαβα αποφάνθηκε ότι όλα θα λυθούν με full link και 250€ . Θέλω τη βοήθειά σας για το αν ισχύει αυτό γιατί βλέπω ότι κάποιοι έχουν βάλει παραγγελιά και ο κωδικός δεν έχει έρθει για καιρό.
Ξενέρωμα Νο 2 . Στα 1600 χλμ έβγαλε πρόβλημα στον αισθητήρα λαδιού . Η αντιπροσωπία δεν ξέρει τι είναι το έχει 5 μέρες μέσα και η απάντηση είναι ότι δεν ξέρουν τι σημαίνει η βλάβη . Μάλλον είναι θέμα λογισμικού και θα διορθωθεί με update όταν γίνει !!!! :clap2: :clap2: :clap2:

  • Αποσυνδεδεμένος alexkots
  • Master member
  • *
  • Μηνύματα: 11513
  • Φύλο: Άντρας
    • Leon FR DSG
Απ: New multimedia system 10
« Απάντηση #27 στις: 21-07-2021, 01:07:05 »
Ξενέρωμα Νο 2 . Στα 1600 χλμ έβγαλε πρόβλημα στον αισθητήρα λαδιού . Η αντιπροσωπία δεν ξέρει τι είναι το έχει 5 μέρες μέσα και η απάντηση είναι ότι δεν ξέρουν τι σημαίνει η βλάβη . Μάλλον είναι θέμα λογισμικού και θα διορθωθεί με update όταν γίνει !!!! :clap2: :clap2: :clap2:
Έχει ενδιαφέρον η διάγνωση.
"Πρόβλημα στον αισθητήρα λαδιού" σημαίνει πως η ECU δεν επικοινωνεί σωστά με τον αισθητήρα.
Ή φταίει ο αισθητήρας ή η καλωδίωση.
Ή σε μια ακραία περίπτωση μπορεί να φταίει η υπομονάδα επικοινωνίας της ECU με τον αισθητήρα.

Τώρα με ποιο σκεπτικό η αντιπροσωπεία λέει από την μία πως "δεν ξέρει τι σημαίνει η βλάβη"
αλλά υποθέτει πως είναι θέμα ... software και θα λυθεί με update ...

  • Αποσυνδεδεμένος xRRx
  • Newbie member
  • *
  • Μηνύματα: 33
  • SEATCLUB.GR
    • Leon FR Mk4
Απ: New multimedia system 10
« Απάντηση #28 στις: 22-07-2021, 18:54:37 »
Ξενέρωμα Νο 2 . Στα 1600 χλμ έβγαλε πρόβλημα στον αισθητήρα λαδιού . Η αντιπροσωπία δεν ξέρει τι είναι το έχει 5 μέρες μέσα και η απάντηση είναι ότι δεν ξέρουν τι σημαίνει η βλάβη . Μάλλον είναι θέμα λογισμικού και θα διορθωθεί με update όταν γίνει !!!! :clap2: :clap2: :clap2:
Που ακριβώς σου πέταξε το μήνυμα και τι μήνυμα σου πέταξε;

  • Αποσυνδεδεμένος alanthast0s
  • Rookie member
  • *
  • Μηνύματα: 163
  • Φύλο: Άντρας
    • Leon FR 1.5 eTSi
Απ: New multimedia system 10
« Απάντηση #29 στις: 23-07-2021, 10:09:54 »
Θα αργήσει αρκετά το full link.
Αυτό το ήξερα απ τον Ιανουάριο γι αυτό επέλεξα να βάλω τη 10ρα οθόνη.

Σε άλλα νέα, η εφαρμογή seat connect app απέκλεισε όλους τους επίσημους συνεργάτες service απο το μενού "ο δικός σας συνεργάτης service"
Εσείς όλα καλά;;  :xaxa:

Καλημέρα σε όλους,
Εξαιτίας του ελάχιστου χρόνου το τελευταίο διάστημα, χάθηκα λίγο

Επιβεβαιώνω αυτό για τους επίσημους συνεργάτες, ευτυχώς που το είπες κιόλας γιατί νόμιζα ότι το έσβησα εγώ καταλάθος.

Στα υπόλοιπα ως τώρα μάλλον είμαι από τους τυχερούς γιατί δεν μου έχει βγάλει κανένα θέμα το info σύστημα με την 10ρα. Το μόνο που μου κάνει και είναι λογικό, είναι να μείνει πολλές συνεχόμενες μέρες στο υπόγειο γκαράζ στο σπίτι (στο οποίο δεν έχει καθόλου σήμα) και να μου ζητήσει να ξανακάνω login με τα στοιχεία μου. Βέβαια όπως έχει τονίσει αρκετές φορές ο alexkots... είναι πολύ λάθος να κάνει save το προφίλ στο σύννεφο της seat και όχι στο αμάξι.

Σου έχει έρθει κάποιο update; Εμένα από τον Ιανουάριο που το πήρα έχουν έρθει 4 (βγάζει ειδοποίηση πάνω δεξιά στην οθόνη)

Στο θέμα του full link ... που δυστυχώς άκουσα τον πωλητή και για να γλυτώσω τον φόρο δεν το έβαλα στην παραγγελία γιατί μου είπε ότι θα το ενεργοποιήσουμε εδώ. Επικοινώνησα με seat.gr και μου είπαν αυτό:
"Σε απάντηση του ερωτήματος που θέσατε μέσω της ιστοσελίδας www.seat.gr επισημαίνουμε ότι, δεν υπάρχει ακόμη πρόβλεψη από τον Κατασκευαστή για την ενεργοποίηση του Full Link στο SEAT Leon σας.
(Ενημερωτικά αναφέρουμε ότι, ο κωδικός ενεργοποίησης, ήταν διαδικασία ενεργοποίησης του full link στο προηγούμενο μοντέλο Leon, ως αξεσουάρ).
"

Δεν σας είπα και κάτι που δεν ξέρατε βέβαια...

Έστειλα και στην velmar αυτή την απάντηση και μου απάντησαν αυτό:
"αυτή η ενημέρωση δεν έχει περάσει ακόμα στο δίκτυο και μας έχει μείνει ακόμα σαν κενό στην επικοινωνία.
Μας έχουν αφήσει ακόμα στο δεδομένο ότι δεν έχει βγεί ακόμα ο κωδικός ενεργοποίησης.
Είναι κρίμα γιατί το κόστος του δεν ήταν απαγορευτικό όταν το παραγγείλαμε και τότε υπήρχε η ενημέρωση ότι θα γινόταν με τον ίδιο τρόπο όπως στα προηγούμενα μοντέλα
"

edit: Αύριο με έβαλαν σφήνα ραντεβού για τον έλεγχο στα 1500. Ευκαιρία να τους ζαλίσω λίγο στη μουρμούρα