Αποστολέας Θέμα: New multimedia system 10  (Αναγνώστηκε 20181 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

  • Αποσυνδεδεμένος alexism007
  • Newbie member
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • SEATCLUB.GR
    • LEÓN 2,0 TDISTYLE5T85
Απ: New multimedia system 10
« Απάντηση #30 στις: 23-07-2021, 18:30:42 »
Που ακριβώς σου πέταξε το μήνυμα και τι μήνυμα σου πέταξε;
Καλησπέρα
Η ταν ένδειξη στο ταμπλό του τιμονιού πορτοκαλί τρίγωνο.

  • Αποσυνδεδεμένος alexism007
  • Newbie member
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • SEATCLUB.GR
    • LEÓN 2,0 TDISTYLE5T85
Απ: New multimedia system 10
« Απάντηση #31 στις: 23-07-2021, 18:34:38 »
Έχει ενδιαφέρον η διάγνωση.
"Πρόβλημα στον αισθητήρα λαδιού" σημαίνει πως η ECU δεν επικοινωνεί σωστά με τον αισθητήρα.
Ή φταίει ο αισθητήρας ή η καλωδίωση.
Ή σε μια ακραία περίπτωση μπορεί να φταίει η υπομονάδα επικοινωνίας της ECU με τον αισθητήρα.

Τώρα με ποιο σκεπτικό η αντιπροσωπεία λέει από την μία πως "δεν ξέρει τι σημαίνει η βλάβη"
αλλά υποθέτει πως είναι θέμα ... software και θα λυθεί με update ...
Καλησπέρα
Δεν νομίζω ότι έγινε διάγνωση. Απλά επικοινώνησαν με τα κεντρικά τους και τους είπαν ότι δεν είναι τίποτα κρίσιμο. Δεν ξέρω αν θα διορθωθεί το πρόβλημα. Είναι ακόμα στο συνεργείο γιατί έθεσα θέμα ασφάλειας.

  • Αποσυνδεδεμένος tsofras
  • Rookie member
  • *
  • Μηνύματα: 384
  • Φύλο: Άντρας
  • Θωμάς
    • Seat Leon FR mk4
Απ: New multimedia system 10
« Απάντηση #32 στις: 23-07-2021, 21:48:20 »
Καλημέρα σε όλους,
Εξαιτίας του ελάχιστου χρόνου το τελευταίο διάστημα, χάθηκα λίγο

Επιβεβαιώνω αυτό για τους επίσημους συνεργάτες, ευτυχώς που το είπες κιόλας γιατί νόμιζα ότι το έσβησα εγώ καταλάθος.

Στα υπόλοιπα ως τώρα μάλλον είμαι από τους τυχερούς γιατί δεν μου έχει βγάλει κανένα θέμα το info σύστημα με την 10ρα. Το μόνο που μου κάνει και είναι λογικό, είναι να μείνει πολλές συνεχόμενες μέρες στο υπόγειο γκαράζ στο σπίτι (στο οποίο δεν έχει καθόλου σήμα) και να μου ζητήσει να ξανακάνω login με τα στοιχεία μου. Βέβαια όπως έχει τονίσει αρκετές φορές ο alexkots... είναι πολύ λάθος να κάνει save το προφίλ στο σύννεφο της seat και όχι στο αμάξι.

Σου έχει έρθει κάποιο update; Εμένα από τον Ιανουάριο που το πήρα έχουν έρθει 4 (βγάζει ειδοποίηση πάνω δεξιά στην οθόνη)

Στο θέμα του full link ... που δυστυχώς άκουσα τον πωλητή και για να γλυτώσω τον φόρο δεν το έβαλα στην παραγγελία γιατί μου είπε ότι θα το ενεργοποιήσουμε εδώ. Επικοινώνησα με seat.gr και μου είπαν αυτό:
"Σε απάντηση του ερωτήματος που θέσατε μέσω της ιστοσελίδας www.seat.gr επισημαίνουμε ότι, δεν υπάρχει ακόμη πρόβλεψη από τον Κατασκευαστή για την ενεργοποίηση του Full Link στο SEAT Leon σας.
(Ενημερωτικά αναφέρουμε ότι, ο κωδικός ενεργοποίησης, ήταν διαδικασία ενεργοποίησης του full link στο προηγούμενο μοντέλο Leon, ως αξεσουάρ).
"

Δεν σας είπα και κάτι που δεν ξέρατε βέβαια...

Έστειλα και στην velmar αυτή την απάντηση και μου απάντησαν αυτό:
"αυτή η ενημέρωση δεν έχει περάσει ακόμα στο δίκτυο και μας έχει μείνει ακόμα σαν κενό στην επικοινωνία.
Μας έχουν αφήσει ακόμα στο δεδομένο ότι δεν έχει βγεί ακόμα ο κωδικός ενεργοποίησης.
Είναι κρίμα γιατί το κόστος του δεν ήταν απαγορευτικό όταν το παραγγείλαμε και τότε υπήρχε η ενημέρωση ότι θα γινόταν με τον ίδιο τρόπο όπως στα προηγούμενα μοντέλα
"

edit: Αύριο με έβαλαν σφήνα ραντεβού για τον έλεγχο στα 1500. Ευκαιρία να τους ζαλίσω λίγο στη μουρμούρα
Thx ρε μαν για την ενημέρωση
Εσένα σου είπαν όντως πατάτα γιατί το Full Link έχει στο εργοστάσιο 150 και εδώ αν δεν κάνω λάθος το βάζουν στα 250 . Οπότε μπούρδες θα γλυτωνες αφού με τα νέα τέλη ο φόρος πέφτει μόνο στη διαφορά, μάλλον θα σου πήγαινε και παραπάνω.

Καραγζιοζιλικια έχω να πω και ειδικά εσύ που έδωσες και περισσότερα λεφτά να μην το έχεις.

Για το ραντεβού των 1500 τα έγραψα και αλλού γελάνε και οι πέτρες

Sent from my RMX2170 using Tapatalk


  • Αποσυνδεδεμένος alanthast0s
  • Rookie member
  • *
  • Μηνύματα: 163
  • Φύλο: Άντρας
    • Leon FR 1.5 eTSi
Απ: New multimedia system 10
« Απάντηση #33 στις: 23-07-2021, 22:40:12 »
Thx ρε μαν για την ενημέρωση
Εσένα σου είπαν όντως πατάτα γιατί το Full Link έχει στο εργοστάσιο 150 και εδώ αν δεν κάνω λάθος το βάζουν στα 250 . Οπότε μπούρδες θα γλυτωνες αφού με τα νέα τέλη ο φόρος πέφτει μόνο στη διαφορά, μάλλον θα σου πήγαινε και παραπάνω.

Καραγζιοζιλικια έχω να πω και ειδικά εσύ που έδωσες και περισσότερα λεφτά να μην το έχεις.

Για το ραντεβού των 1500 τα έγραψα και αλλού γελάνε και οι πέτρες

Sent from my RMX2170 using Tapatalk

Εννοείται γελάνε και οι πέτρες... τουλάχιστον θα έχω μια ευκαιρία να τους τα ζαλίσω λίγο

  • Αποσυνδεδεμένος Lazo
  • Rookie member
  • *
  • Μηνύματα: 474
  • Φύλο: Άντρας
  • LEON ST 1.5 CNG (5F)
Απ: New multimedia system 10
« Απάντηση #34 στις: 26-07-2021, 20:59:26 »
Λόγω αποτυχημένης επικοινωνίας με τον server δεν μπορούν να διακόψουν την φόρτιση τα υβριδικά plug in Leon; Διαβαζω σε σχετική ομάδα στο fb ότι έχουν κάποια προβλήματα.

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


  • Αποσυνδεδεμένος alexism007
  • Newbie member
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • SEATCLUB.GR
    • LEÓN 2,0 TDISTYLE5T85
Απ: New multimedia system 10
« Απάντηση #35 στις: 29-07-2021, 18:51:31 »
Θα αργήσει αρκετά το full link.
Αυτό το ήξερα απ τον Ιανουάριο γι αυτό επέλεξα να βάλω τη 10ρα οθόνη.

Σε άλλα νέα, η εφαρμογή seat connect app απέκλεισε όλους τους επίσημους συνεργάτες service απο το μενού "ο δικός σας συνεργάτης service"
Εσείς όλα καλά;;  :xaxa:
Ακούστε και κλάψτε από τα γέλια .
Επειδή η εταιρεία που αγόρασα το αυτοκίνητο δεν μπορεί να μου βάλει full link μου πρότεινε να μου βάλει gps και βεντούζα για να μπορώ να έχω χάρτες. :xa: :xa: :xa: :xa:

  • Αποσυνδεδεμένος disino
  • Διαχειριστής
  • Master member
  • *
  • Μηνύματα: 10416
  • Φύλο: Άντρας
  • Leon Cupra (red)
Απ: New multimedia system 10
« Απάντηση #36 στις: 29-07-2021, 20:58:28 »
Ακούστε και κλάψτε από τα γέλια .
Επειδή η εταιρεία που αγόρασα το αυτοκίνητο δεν μπορεί να μου βάλει full link μου πρότεινε να μου βάλει gps και βεντούζα για να μπορώ να έχω χάρτες. :xa: :xa: :xa: :xa:
Εντάξει… γελοίοι…

  • Αποσυνδεδεμένος tsofras
  • Rookie member
  • *
  • Μηνύματα: 384
  • Φύλο: Άντρας
  • Θωμάς
    • Seat Leon FR mk4
Απ: New multimedia system 10
« Απάντηση #37 στις: 29-07-2021, 22:41:52 »
Ακούστε και κλάψτε από τα γέλια .
Επειδή η εταιρεία που αγόρασα το αυτοκίνητο δεν μπορεί να μου βάλει full link μου πρότεινε να μου βάλει gps και βεντούζα για να μπορώ να έχω χάρτες. :xa: :xa: :xa: :xa:
Αυτό είναι για κλάματα βασικά όχι για γέλια
Απορώ που δεν έχει πάρει μεγαλύτερες διαστάσεις το συγκεκριμένο.

Μήπως είμαστε η μόνη χώρα που το φέρνουμε χωρίς για να κρατάμε την τιμή 150€ κάτω προ φόρων? Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο

Ξαναλέω έχει το C3 της γυναίκας μου Android auto/ car play / χάρτες με GPS και το αγοράσαμε 12500€ πριν 2.5 χρόνια

Sent from my RMX2170 using Tapatalk


  • Αποσυνδεδεμένος xRRx
  • Newbie member
  • *
  • Μηνύματα: 33
  • SEATCLUB.GR
    • Leon FR Mk4
Απ: New multimedia system 10
« Απάντηση #38 στις: 31-07-2021, 22:55:36 »
Εδώ δεν έχουν λύσει ακόμη το πρόβλημα με τα profile. είσαι στο sport και οδηγας σαν normal, με το full link θα ασχοληθούν;

Αν δεις στο ξένο φόρουμ τι γράφουν κάθε μέρα θα δεις πως η seat απλά πουλάει χωρίς να τη νοιάζει το support...
Είπαμε παιδικές ασθένειες αλλά κάπου φτάνει. φτάνουμε στον 1.5 χρόνο και δεν έχουν λύσει βασικά προβλήματα. όπως καγκουρό πχ, να χω καγκουρό στα 300+ άλογα να το δεχτώ, αλλά στα 150 ε κάπου ατη βαράει...

  • Αποσυνδεδεμένος tsofras
  • Rookie member
  • *
  • Μηνύματα: 384
  • Φύλο: Άντρας
  • Θωμάς
    • Seat Leon FR mk4
Απ: New multimedia system 10
« Απάντηση #39 στις: 31-07-2021, 23:37:56 »
Εδώ δεν έχουν λύσει ακόμη το πρόβλημα με τα profile. είσαι στο sport και οδηγας σαν normal, με το full link θα ασχοληθούν;

Αν δεις στο ξένο φόρουμ τι γράφουν κάθε μέρα θα δεις πως η seat απλά πουλάει χωρίς να τη νοιάζει το support...
Είπαμε παιδικές ασθένειες αλλά κάπου φτάνει. φτάνουμε στον 1.5 χρόνο και δεν έχουν λύσει βασικά προβλήματα. όπως καγκουρό πχ, να χω καγκουρό στα 300+ άλογα να το δεχτώ, αλλά στα 150 ε κάπου ατη βαράει...
Υπάρχει θέμα και στα καινούρια με καγκουρό? Νόμιζα ότι είχε λυθεί

Sent from my RMX2170 using Tapatalk


  • Αποσυνδεδεμένος alexkots
  • Master member
  • *
  • Μηνύματα: 11515
  • Φύλο: Άντρας
    • Leon FR DSG
Απ: New multimedia system 10
« Απάντηση #40 στις: 01-08-2021, 01:31:05 »
Τα νέα Leon όπως και τα ξαδελφάκια του γκρουπ είναι μοντέλα ... covid.
Στην αρχή της προπαραγωγής έκλεισαν τα εργοστάσια λόγω του ιού, και στο άνοιγμα έτρεχαν να συμπληρώσουν τα κενά.
Μεταξύ των οποίων και το software. Και όταν τρέχεις θα γίνουν και λάθη. Τα οποία διορθώνονται πιο δύσκολα όταν ένα προϊόν βγει υπό πίεση.


  • Αποσυνδεδεμένος BabisP
  • Newbie member
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • SEATCLUB.GR
    • BMW 316ti
Απ: New multimedia system 10
« Απάντηση #41 στις: 01-08-2021, 08:17:52 »
Εδώ δεν έχουν λύσει ακόμη το πρόβλημα με τα profile. είσαι στο sport και οδηγας σαν normal, με το full link θα ασχοληθούν;

Αν δεις στο ξένο φόρουμ τι γράφουν κάθε μέρα θα δεις πως η seat απλά πουλάει χωρίς να τη νοιάζει το support...
Είπαμε παιδικές ασθένειες αλλά κάπου φτάνει. φτάνουμε στον 1.5 χρόνο και δεν έχουν λύσει βασικά προβλήματα. όπως καγκουρό πχ, να χω καγκουρό στα 300+ άλογα να το δεχτώ, αλλά στα 150 ε κάπου ατη βαράει...

Υπάρχει τέτοιο πρόβλημα; Δεν έχουν διαφορά τα driving mode μεταξύ τους;
Επίσης, τι είναι το "καγκουρό"?

  • Αποσυνδεδεμένος xRRx
  • Newbie member
  • *
  • Μηνύματα: 33
  • SEATCLUB.GR
    • Leon FR Mk4
Απ: New multimedia system 10
« Απάντηση #42 στις: 02-08-2021, 16:20:19 »
Υπάρχει τέτοιο πρόβλημα; Δεν έχουν διαφορά τα driving mode μεταξύ τους;
Επίσης, τι είναι το "καγκουρό"?
Ναι υπάρχει, με απλά λόγια, επιλέγεις το sport απο το driving mode που αναφέρεις, δείχνει οτι είναι στο sport αλλά δεν έχει αλλάξει τπτ και είναι σαν να σαι ακόμα στο normal, πρέπει δλδ να το καταλάβεις οτι δε δίνει το αμάξι και να ξανα κάνεις εναλλαγή απο normal σε sport.
Το καγκουρό είναι ενα φαινόμενο που το συναντάς σε αμάξια που έχουν μεγάλες πιέσεις και άλογα και στα χαμηλά πηγαίνει κλοτσωντας, στο leon απλά δεν έχουν σωστή ρύθμιση με αποτέλεσμα αν είναι λίγο κρύο ή αν ξεκινάς σε κανα φανάρι λίγο πιο νορμάλ το πιάνει λόξυγγας

  • Αποσυνδεδεμένος xRRx
  • Newbie member
  • *
  • Μηνύματα: 33
  • SEATCLUB.GR
    • Leon FR Mk4
Απ: New multimedia system 10
« Απάντηση #43 στις: 04-08-2021, 20:12:06 »
Για τους 10ριδες η seat πετάει την 1790 ενημέρωση που είναι οτι χειρότερο έχω δει.
Τυπικά να πω πως για τους hybrid αν χρειαστεί να πατήσετε το SOS δε πραγματοποιεί τη κλήση και κολλάει η οθόνη, θα χρειαστεί να σβήσει το αμάξι.

Για τους υπόλοιπους κολλάει το clima και δεν δέχεται εντολές απο τα buttons (κόκκινο - μπλε) άρχισε πάλι τους άκυρους συγχρονισμους που σε γυρνάει πίσω καμία βδομάδα.
Τα drive profile δείχνουν να δουλεύουν σωστά όπως και η κάμερα της όπισθεν δεν αναβοσβήνει.

  • Αποσυνδεδεμένος Georgetsl
  • Newbie member
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • SEATCLUB.GR
    • Leon mk4
Απ: New multimedia system 10
« Απάντηση #44 στις: 06-08-2021, 01:19:34 »
Εδώ δεν έχουν λύσει ακόμη το πρόβλημα με τα profile. είσαι στο sport και οδηγας σαν normal, με το full link θα ασχοληθούν;

Αν δεις στο ξένο φόρουμ τι γράφουν κάθε μέρα θα δεις πως η seat απλά πουλάει χωρίς να τη νοιάζει το support...
Είπαμε παιδικές ασθένειες αλλά κάπου φτάνει. φτάνουμε στον 1.5 χρόνο και δεν έχουν λύσει βασικά προβλήματα. όπως καγκουρό πχ, να χω καγκουρό στα 300+ άλογα να το δεχτώ, αλλά στα 150 ε κάπου ατη βαράει...

σημερα ρωτησα σε επισημο μεταπωλητη ,τι θ γινει με το full link και ειπε σε κανα 1,5 μηνα θα ειναι διαθεσιμο για τα leon 4 !! ειναι , δεν ειναι αληθεια , αυτο μου απαντησαν !