ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ SEAT > Leon IV (mk4)

Πρόβλημα σε νέο seat leon 1.4 tsi 204hp fr plus dsg e-hybrid

(1/15) > >>

simca:
Κύριοι καλησπέρα,
Ζητάω τα φώτα σας....
Κάτοχος 3 μηνών ενός seat leon 1.4 tsi 204hp fr plus dsg e-hybrid και σήμερα το απόγευμα πηγαίνοντας να παρω το αυτοκίνητο από την θέση φόρτισης που το είχα, δεν άνοιγε με τίποτα !!!
Δεν αναγνώριζε το κλειδί, το άνοιξα manual, αλλά το αμάξι ήταν σε mode...Δεν σε ξέρω !!!!
Με αποτέλεσμα να μην μπορείς να βγάλεις την μπρίζα της φόρτισης, γιατί έδειχνε οτι φορτίζει....
Έδειχνε οτι φορτίζει οχι γιατί δεν είχε φορτίσει (το app της Blink, με ενημέρωσε οτι είμουνα full)....αλλά γιατί δεν έκανε unlock με το κοντρολ !!!!
Φέρνω το δεύτερο κλειδί και πάλι τα ίδια σαν να έχουν χάσει τον συγχρονισμό τους, σαν να μην είναι δικά του...
Έχετε κάποια ιδέα ? Τι γίνετε όταν δεν ανοίξεις με τα control, δεν υπάρχει manual unlock του κινητήρα ??

tsofras:

--- Παράθεση από: simca στις 25-06-2021, 22:59:30 ---Κύριοι καλησπέρα,
Ζητάω τα φώτα σας....
Κάτοχος 3 μηνών ενός seat leon 1.4 tsi 204hp fr plus dsg e-hybrid και σήμερα το απόγευμα πηγαίνοντας να παρω το αυτοκίνητο από την θέση φόρτισης που το είχα, δεν άνοιγε με τίποτα !!!
Δεν αναγνώριζε το κλειδί, το άνοιξα manual, αλλά το αμάξι ήταν σε mode...Δεν σε ξέρω !!!!
Με αποτέλεσμα να μην μπορείς να βγάλεις την μπρίζα της φόρτισης, γιατί έδειχνε οτι φορτίζει....
Έδειχνε οτι φορτίζει οχι γιατί δεν είχε φορτίσει (το app της Blink, με ενημέρωσε οτι είμουνα full)....αλλά γιατί δεν έκανε unlock με το κοντρολ !!!!
Φέρνω το δεύτερο κλειδί και πάλι τα ίδια σαν να έχουν χάσει τον συγχρονισμό τους, σαν να μην είναι δικά του...
Έχετε κάποια ιδέα ? Τι γίνετε όταν δεν ανοίξεις με τα control, δεν υπάρχει manual unlock του κινητήρα ??

--- Τέλος παράθεσης ---
Πήρες τηλέφωνο στην αντιπροσωπεία ? Είναι πολύ νέα αυτά τα κόλπα οπότε δεν ξέρω;ν μπορεί να σε βοηθήσει κάποιος εδώ μέσα ( εδώ παίζει και στην αντιπροσωπεία να μην ξέρουν)

Sent from my RMX2170 using Tapatalk

alexkots:
Synchronize the vehicle key
If the unlock button is pressed frequently outside of the vehicle range,
it is possible that the vehicle can no longer be locked or unlocked using the key.
In this case, the key must be resynchronised as described below:
● Remove the key blade from the vehicle key
● Press the unlock button on the vehicle key. For this, it must remain with the vehicle.
● Open the vehicle within one minute using
the key blade. The key has been synchronised.
● If necessary, fit the cap.

Pull out the key blade
The central locking remote control has the
key blade inside it for use in case of emergency locking/unlocking of the driver's door

If you press button 1 (αυτό που είναι στο πλάι) once,
the key blade is unlocked and a ring appears as a key ring.

Press and hold the button 1 and at the same time pull on the ring in the direction of arrow
to completely remove the key blade.

Εδώ το manual, σελίδες 100 & 99
https://www.seat.com/datamanual-manual/leon/my21_w48/en-uk/LEON_11_20_EN.pdf

simca:
Σας ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις...
Ναι κάλεσα αντιπροσωπεία και αύριο το πρωί έχουμε ραντεβού στο χώρο που είναι το αυτοκίνητο..
Δεν έχω παράπονο από τα παιδιά του Τεχνικού τμήματος, αν και 19.20 ώρα προσπαθήσαμε να βρούμε λύση και μάλιστα μου έδωσαν και το κινητό τους για να τα πούμε ξανά αύριο το πρωί..
Όσο αναφορά τον συγχρονισμό του κλειδιού, δεν υφίσταται γιατί έφερα και το δεύτερο κλειδί , αν και δεν ξέρω εάν χαθεί το master, χάνετε και το εφεδρικό ??
 

alexkots:
Αυτό δεν το λέει το manual.
Λογικά δεν θα έπρεπε, εκτός και εάν το σύστημα θεωρεί πως έγινε κάτι ύποπτο,
(Πχ κάποιος βρήκε το κλειδί που σου έπεσε και πατάει σε ένα μεγάλο πάρκινγκ για να δει ποιο αυτοκίνητο θα ανταποκριθεί)
οπότε κλειδώνει το αυτοκίνητο γενικώς.

Δοκίμασε τον συγχρονισμό με το πρώτο που δεν άνοιγε, δεν χάνεις τίποτα.

Και όταν ξεμπερδέψεις με το καλό, πες μας για το πως "ζεις" με το hybrid ...

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση