Αποστολέας Θέμα: Μαλακό τιμόνι μετά τα 100;;  (Αναγνώστηκε 6106 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

  • Αποσυνδεδεμένος xRRx
  • Newbie member
  • *
  • Μηνύματα: 33
  • SEATCLUB.GR
    • Leon FR Mk4
Μαλακό τιμόνι μετά τα 100;;
« στις: 06-09-2021, 22:18:59 »
Σήμερα μετά απο κατι ανοίγματα που είχα σε δρόμο με ήπιες στροφές παρατήρησα πως μετά τα 100 το τιμόνι μαλακώνει σε πραγματικά επικίνδυνο βαθμό.
Το έχει παρατηρήσει κανείς άλλος;

  • Αποσυνδεδεμένος tsofras
  • Rookie member
  • *
  • Μηνύματα: 384
  • Φύλο: Άντρας
  • Θωμάς
    • Seat Leon FR mk4
Απ: Μαλακό τιμόνι μετά τα 100;;
« Απάντηση #1 στις: 06-09-2021, 22:26:07 »
Σήμερα μετά απο κατι ανοίγματα που είχα σε δρόμο με ήπιες στροφές παρατήρησα πως μετά τα 100 το τιμόνι μαλακώνει σε πραγματικά επικίνδυνο βαθμό.
Το έχει παρατηρήσει κανείς άλλος;
Χμμμ εμένα δεν μου το έχει κάνει , το έχω πάντα σε σπορ προφίλ βέβαια δεν έχω δοκιμάσει τα άλλα.
Υπάρχει περίπτωση να άλλαξε προφίλ?

Sent from my RMX2170 using Tapatalk


  • Αποσυνδεδεμένος xRRx
  • Newbie member
  • *
  • Μηνύματα: 33
  • SEATCLUB.GR
    • Leon FR Mk4
Απ: Μαλακό τιμόνι μετά τα 100;;
« Απάντηση #2 στις: 06-09-2021, 22:34:57 »
Χμμμ εμένα δεν μου το έχει κάνει , το έχω πάντα σε σπορ προφίλ βέβαια δεν έχω δοκιμάσει τα άλλα.
Υπάρχει περίπτωση να άλλαξε προφίλ?

Sent from my RMX2170 using Tapatalk

Οσο είναι στο sport μέχρι τα 100 έχω "βαρύ" τιμόνι, σε σημείο να λες ναι ρε φίλε, οδηγώ αμάξι και μπορώ να του δώσω.
Μετά τα 100 το τιμόνι γίνεται ίδιο με του normal.

Δοκίμασα και το προφίλ individual με επιλογές:
σύστημα διευθυντής : sport
κινητήρα : sport
Clima: eco

Μέχρι τα 100 πέτρα, μετά τα 100 βούτυρο.
Άνοιξα πριν λίγο μέχρι τα 170 το τιμόνι δεν έγινε βαρύ πουθενά και έχω αγχωθεί τώρα έτσι, γτ πες θέλω να παίξω ξανά στο δρόμο, με τόσο ελαφρύ τιμόνι σε τέτοιες ταχύτητες χάνω την αίσθηση και σε σκάσιμο (ατσουμπαλος δρόμος) όπως και σήμερα θα κουνηθεί περισσότερο το τιμόνι απ οτι πρέπει, καμιά sport αίσθηση δλδ.

  • Αποσυνδεδεμένος tsofras
  • Rookie member
  • *
  • Μηνύματα: 384
  • Φύλο: Άντρας
  • Θωμάς
    • Seat Leon FR mk4
Απ: Μαλακό τιμόνι μετά τα 100;;
« Απάντηση #3 στις: 06-09-2021, 22:54:49 »
Οσο είναι στο sport μέχρι τα 100 έχω "βαρύ" τιμόνι, σε σημείο να λες ναι ρε φίλε, οδηγώ αμάξι και μπορώ να του δώσω.
Μετά τα 100 το τιμόνι γίνεται ίδιο με του normal.

Δοκίμασα και το προφίλ individual με επιλογές:
σύστημα διευθυντής : sport
κινητήρα : sport
Clima: eco

Μέχρι τα 100 πέτρα, μετά τα 100 βούτυρο.
Άνοιξα πριν λίγο μέχρι τα 170 το τιμόνι δεν έγινε βαρύ πουθενά και έχω αγχωθεί τώρα έτσι, γτ πες θέλω να παίξω ξανά στο δρόμο, με τόσο ελαφρύ τιμόνι σε τέτοιες ταχύτητες χάνω την αίσθηση και σε σκάσιμο (ατσουμπαλος δρόμος) όπως και σήμερα θα κουνηθεί περισσότερο το τιμόνι απ οτι πρέπει, καμιά sport αίσθηση δλδ.
Πήγαινε να το δούνε ρε μαν, απλά διάβασα για bug που μπορεί να αλλάζουν τα προφίλ μόνα τους στα δικά μας για αυτό στο είπα

Sent from my RMX2170 using Tapatalk


  • Αποσυνδεδεμένος xRRx
  • Newbie member
  • *
  • Μηνύματα: 33
  • SEATCLUB.GR
    • Leon FR Mk4
Απ: Μαλακό τιμόνι μετά τα 100;;
« Απάντηση #4 στις: 22-09-2021, 10:37:22 »
Έγινε ξανά αρχικοποίηση στους εγκεφάλους και το τιμόνι επανήλθε στα φυσιολογικά, θεωρήθηκε πως κόλλησε το προφιλ. Βασικός ύποπτος η 10ρα οθόνη.
Μου επιβεβαίωσε πάντως πως αν υπάρξει πραγματικό πρόβλημα στο τιμόνι το αμάξι θα βγάλει με τη μια σφάλμα και θα μπει σε safe mode οπότε δεν έχω να φοβάμαι κάτι.

  • Αποσυνδεδεμένος tsofras
  • Rookie member
  • *
  • Μηνύματα: 384
  • Φύλο: Άντρας
  • Θωμάς
    • Seat Leon FR mk4
Απ: Μαλακό τιμόνι μετά τα 100;;
« Απάντηση #5 στις: 22-09-2021, 10:39:18 »
Έγινε ξανά αρχικοποίηση στους εγκεφάλους και το τιμόνι επανήλθε στα φυσιολογικά, θεωρήθηκε πως κόλλησε το προφιλ. Βασικός ύποπτος η 10ρα οθόνη.
Μου επιβεβαίωσε πάντως πως αν υπάρξει πραγματικό πρόβλημα στο τιμόνι το αμάξι θα βγάλει με τη μια σφάλμα και θα μπει σε safe mode οπότε δεν έχω να φοβάμαι κάτι.

Κοίτα να δείς που τελικά ήταν το bug που σου είχα πεί  :dizzy:
Πφφφ τραγικά πράγματα

  • Αποσυνδεδεμένος xRRx
  • Newbie member
  • *
  • Μηνύματα: 33
  • SEATCLUB.GR
    • Leon FR Mk4
Απ: Μαλακό τιμόνι μετά τα 100;;
« Απάντηση #6 στις: 22-09-2021, 11:02:12 »
Το bug που κολλάει τα προφιλ το ήξερα και το είχα γράψει εδώ μέσα, αλλά ήταν μόνο για τον κινητήρα, μετά την αναβάθμιση 1790 το πρόβλημα με το κινητήρα λύθηκε και πως λές όλα καλά, που να σου πάει στο μυαλό πως το τιμόνι κόλλησε πάλι απο κει...