Αποστολέας Θέμα: Πριν τις υπογραφές  (Αναγνώστηκε 5455 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

  • Αποσυνδεδεμένος galileo
  • Newbie member
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • LEON IV FR
Πριν τις υπογραφές
« στις: 01-02-2022, 17:52:55 »
Καλησπέρα στο club!
Πρώτη επαφή με το forum οπότε αν είμαι εκτός θέματος ή υπάρχει ήδη thread που αναλύει τις απορίες μου, ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη.
Περιμένω με τρελή αγωνία το νεο Leon FR ecoTSI 1.5 μετά απο 6,5 μήνες (στην αντιπροσωπεία μου είπαν το πολύ 4, αλλά το προσπερνάω). Επειδή είναι το πρώτο καινούργιο αυτοκίνητο που αγοράζω, ήθελα τη γνώμη σας για το τι ελέγχους/ερωτήσεις/απαιτήσεις πρέπει να κάνω στον dealer πριν υπογράψω τη σχετική χαρτούρα. Είμαι υπερβολικά ψείρας σε αυτά και θέλω να μην αφήσω τίποτα στην τύχη. Πρέπει πχ να κοιτάξω κάτι συγκεκριμένο? Αν ζητήσω να σηκώσουν το αυτοκίνητο για να το δω από κάτω, θα μου το αρνηθεί ο dealer κ.ο.κ.?
Οποιαδήποτε συμβουλή ευπρόσδεκτη εννοείται.

  • Αποσυνδεδεμένος samysenz
  • Newbie member
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • SEATCLUB.GR
    • Leon mk4
Απ: Πριν τις υπογραφές
« Απάντηση #1 στις: 04-02-2022, 13:04:33 »
Καλησπέρα και με το καλό η παραλαβή,
Στο πρώτο που μπορώ να βοηθήσω είναι στο ότι έχω κάνει νέα παραγγελία του Leon FR E-tsi απο 25/09/2021 και δεν έχω ακόμα οριστικοποιημένη εβδομάδα παραγωγής. Σίγουρα πάνω απο 6 μήνες θα είναι η συνολική αναμονή. Εμένα μου είπαν 4,5... Είχε και ακρίβεια.
Στα των υπογραφών, σίγουρα πρέπει να διαβάσεις και να ξέρεις τι υπογράφεις. Γενικά ισχύει αυτό.
Τώρα στα καινούρια αμάξια δεν νομίζω ότι θα βρείς αν κοιτάξεις από κάτω.
Αυτά από εμένα

  • Αποσυνδεδεμένος samysenz
  • Newbie member
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • SEATCLUB.GR
    • Leon mk4
Απ: Πριν τις υπογραφές
« Απάντηση #2 στις: 04-02-2022, 13:15:44 »
Καλησπέρα και με το καλό η παραλαβή,
Στο πρώτο που μπορώ να βοηθήσω είναι στο ότι έχω κάνει νέα παραγγελία του Leon FR E-tsi απο 25/09/2021 και δεν έχω ακόμα οριστικοποιημένη εβδομάδα παραγωγής. Σίγουρα πάνω απο 6 μήνες θα είναι η συνολική αναμονή. Εμένα μου είπαν 4,5... Είχε και ακρίβεια.
Στα των υπογραφών, σίγουρα πρέπει να διαβάσεις και να ξέρεις τι υπογράφεις. Γενικά ισχύει αυτό.
Τώρα στα καινούρια αμάξια δεν νομίζω ότι θα βρείς κάτι αν κοιτάξεις από κάτω.
Αυτά από εμένα

  • Αποσυνδεδεμένος galileo
  • Newbie member
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • LEON IV FR
Απ: Πριν τις υπογραφές
« Απάντηση #3 στις: 22-02-2022, 14:36:24 »
Ευχαριστώ για την απάντηση samysenz. Το παρελαβα το αυτοκινητο. Το εψαξα οπου μπορουσα και δεν ειχε κατι. Οσον αφορα την αναμονη το 6μηνο είναι σιγουρο, και απο ο,τι διαβασα σε ξενα forums όσα παραπανω εξτρα εχεις βαλει τοσο περισσοτερο αργει. Επισης, εχει να κανει και με τη γραμμη παραγωγης, δηλαδη ενα διβδομαδο ειναι ibiza, το επομενο είναι leon και το μεθεπομενο ειναι πχ audi a1. Τελευταια συμβουλη και πολλοι μπορει να τη θεωρησετε υπερβολικη: πειτε στην αντιπροσωπεια να μην σας πληνει το αυτοκινητο πριν την παραδοση, κανε το μονος σου. Τους ειπα να μην το πληνουν σε βουρτσα και τωρα βλεπω σημαδια σαν να εχεις παρει σκουπα και το εχεις τριψει στο καπο και στην οροφη. Φυσικα θα ζητησω να μου το φτιαξουν.