Αποστολέας Θέμα: Μάλλον δεν πουλάει το leon  (Αναγνώστηκε 31727 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

  • Αποσυνδεδεμένος polioan
  • Newbie member
  • *
  • Μηνύματα: 42
  • Φύλο: Άντρας
    • Ibiza - Top Gun
Απ: Μάλλον δεν πουλάει το leon
« Απάντηση #30 στις: 13-07-2022, 10:08:18 »
Κρίμα. Είναι ωραία τσαχπινιά τα dynamic lights. :wink:
Ναι αυτό είναι αλήθεια... Τουλάχιστον δεν θα το βλέπουμε εμείς για να μας χαλάει περισσότερο! Τουλάχιστον ας μας κάνουν καμία έκπτωση ή κάποιο καλό δώρο...
Όνειρα που κάνω....  :salia:

  • Αποσυνδεδεμένος mavrosjim
  • Newbie member
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • SEATCLUB.GR
    • leon fr plus 2022
Απ: Μάλλον δεν πουλάει το leon
« Απάντηση #31 στις: 23-08-2022, 10:48:38 »
Ας πω και εγώ την εμπειρία μου απο την αγορά του αυτοκινήτου. Κάτοχος του fr plus απο της 28/3/2022. Μεγάλη δευτέρα συγκεκριμένα. Αγορά από autolux χαιδαρι. Τέσσερις ημέρες το χάρηκα. Μεγάλη Παρασκευή παραβιάζουν stop και με βρίσκουν μπροστά απ την μεριά του οδηγού. Η κατάληξη μετά από δυο μήνες το παράλαβα. autolux Αμφιθέας που είναι και η φανοποιεία. Οι άνθρωποι τα έριχναν στην ΤΕΧΝΟΚΑΡ για τα ανταλλακτικά. Τέλος πάντων μετά από μια εβδομάδα που το πήρα μου βγάζει βλάβη η κάμερα οπισθοπορείας. Δεν εχω εικόνα πισω. Ηχο και αποστάσεις εχω. Παίρνω τηλέφωνο και μου λένε ότι θέλει αναβάθμιση. Στα 1600 περίπου το παω για πρώτο service. Κατάληξη η κάμερα εχει πρόβλημα. Δυστυχώς όμως δεν έχουμε μηχάνημα για καλιμπράρισμα. Μόνο η βελμαρ και η Μακρης έχουν. Παίρνω βελμαρ μου λένε ότι το έχουν παραγγείλει και δεν έχουν ακόμα το μηχάνημα. Κλεινω ραντεβού στην Μακρης πήγα πριν δυο εβδομάδες. Η κατάληξη ναι εχει πρόβλημα ανοίγω καρτέλα πελάτη. Θα σας ειδοποιήσουμε μόλις έρθει η κάμερα. Δεν είμαι παράλογος Αύγουστος είναι. Ακόμα περιμένω. Α ξέχασα να πω ότι στην φανοποιεία μου πέρασαν μια αλοιφή το αμάξι που στον ηλιο είχε σκιές . Μετα από 4 πλυσίματα δεν βγήκε. Περασα μονος μου με κεραμική αλοιφή και ευτυχώς είδα διαφορά. Δεν θα πω για τρίξιμο στο κάθισμα του οδηγού. Τώρα σταμάτησε μόνο του. Αυτή την στιγμή εχω 5500 km ευτυχώς όλα καλα. Αυτή η εμπειρία μου. Όλα τα αλλα ευτυχώς καλα. Η ζημιά είχε κρατηθήτε. 6800 ευρώ . 1800 τα εργατικά. Με έκπτωση 7 τοις εκατο. Βέβαια ευτυχώς δεν πλήρωσα τίποτα. Α. και το σημαντικο. Αυτοκίνητο αντικατάστασης πηρα μετα από ένα μηνα που πήγα το αυτοκίνητο. Δεν ειχαν βλέπεις.....Οτι θέλετε είμαι στην διάθεσή σας. Χρώμα desire red.

  • Αποσυνδεδεμένος giannisma
  • Enthusiastic member
  • *
  • Μηνύματα: 871
  • Φύλο: Άντρας
  • SEATCLUB.GR
    • Seat Leon 5F 1.2 DSG
Απ: Μάλλον δεν πουλάει το leon
« Απάντηση #32 στις: 23-08-2022, 20:39:45 »
Καλησπερα φίλε,
Είναι οδυνηρό να σου τρακάρουν το αμάξι ειδικά καινούριο και να μην αποζημιώνεσαι όπως πρέπει. Και τι εννοώ στην Αγγλία επειδή θέλουν όταν το πουλήσεις να ξέρει ο ιδιοκτήτης ότι είναι τρακαρισμένο και επίσης η αξία του θα μειωθεί για να μη το μοσχοπουλάς ως ατρακάριστο αποζημιώνεσαι και την αξία που θα χάσει το όχημα επειδή είναι τρακαρισμένο,είτε ελαφρά είτε βαριά. Όπως κ να χει λαμαρίνες είναι..
Μπορώ να σε βοηθήσω με τις σκιές που λες στο χρώμα. Τα φανοποιεία γυαλίζουν με περιστροφικους αλπιφαδορους όπως και ότι να ναι, δημιουργώντας ολογράμματα στο βερνίκι. Δυστυχώς μόνο με ένα σωστό γυάλισμα θα φτιάξει και θα φαίνεται όπως στην αρχή. Με τα υπόλοιπα που λες, δυστυχώς δεν έχω άποψη

  • Αποσυνδεδεμένος mavrosjim
  • Newbie member
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • SEATCLUB.GR
    • leon fr plus 2022
Απ: Μάλλον δεν πουλάει το leon
« Απάντηση #33 στις: 24-08-2022, 10:52:31 »
Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου για την απάντηση. Απλά γράφω ότι αντιμετωπίζω σαν <<πρόβλημα>> για να βοηθήσω και εγώ μήπως παρουσιαστεί κάτι παρόμοιο σε κάποιον φίλο. Να βοηθήσω και εγώ με την σειρά μου εννοώ. Έχεις δίκιο πάντως για το γυάλισμα.

  • Αποσυνδεδεμένος Apost
  • Rookie member
  • *
  • Μηνύματα: 158
  • Φύλο: Άντρας
  • Nothing here
Απ: Μάλλον δεν πουλάει το leon
« Απάντηση #34 στις: 04-09-2022, 13:15:00 »
Ως κατοχος 5f 1.8 FR του 18, υποκειμενικα παντα και χωρις να θελω να θιξω κανεναν, εχω να πω τα εξης.
Το mk4 δεν μου αρεσει, αν μου το εδιναν ανταλλαγη με το δικο μου δεν θα το επαιρνα.
Σχεδιαση Εξωτερικα νομιζω οτι εκαναν πατατα, θελανε να το κανουν σπορ οπως το 5f, αλλα ταυτοχρονα suvιζει λιγο απο αν με πιανετε, υποκειμενικα παντα.
Το 5f η σχεδιαση του ειναι εξαιρετικη, απο μπρος μεχρι πισω υπαρχει μια συνεχεια και το αμαξι και μετα απο τοσα χρονια θα στεκοταν ακομα και για καινουριο.
Εκατσα στο Mk4 στην αντιπροσωπεια, δεν εντυπωσιαστηκα, εκτος απο τα καλυτερα υλικα και τις μεγαλυτερες πισω θεσεις.
Deal breaker για εμενα ειναι τα touch κουμπια και γενικοτερα η ελλειψη φυσικων κουμπιων. Δεν το αντεχω με τιποτα αυτο το πραγμα, να θελω να αλλαξω λιγο θερμοκρασια και να ακουμπαω οθονη. Φταιξιμο καθαρα της vw βεβαια.
Απο εκει και περα θα ηθελα καλυτερη οθονη, ειδκια σε χρηση android auto αυτη στο 5f ειναι πολυ παλια τεχνολογια και σερνεται, εχω οδηγησει διαφορα καινουρια ενοικιαστικα απο φθηνα μεχρι ακριβα και η εμπειρια στο android auto δεν εχει καμια σχεση.

  • Αποσυνδεδεμένος s..Leontas
  • Rookie member
  • *
  • Μηνύματα: 62
  • Φύλο: Άντρας
  • SEATCLUB.GR
    • ΗΡΘΑ-ΕΙΔΑ-ΝΙΚΗΣΑ
Απ: Μάλλον δεν πουλάει το leon
« Απάντηση #35 στις: 09-09-2022, 00:28:14 »
Χωρίς να θέλω να θίξω κανέναν είναι δύσκολο ξαφνικά με την έλευση του καινούργιου μοντέλου το έως τότε καινούργιο να γίνεται πλέον παλιο

  • Αποσυνδεδεμένος Lazo
  • Rookie member
  • *
  • Μηνύματα: 474
  • Φύλο: Άντρας
  • LEON ST 1.5 CNG (5F)
Απ: Μάλλον δεν πουλάει το leon
« Απάντηση #36 στις: 16-09-2022, 23:56:45 »
Με αυτά που διαβάζω εδώ χαίρομαι τελικά που επέλεξα να παραγγείλω το 5f τον Φεβρουάριο του 2020 ενώ μόλις είχε παρουσιαστεί το νεότερο. Πάντα πίστευα ότι είναι ένα εκτεταμένο facelift με παρόμοια μηχανικά μέρη. Μόνο το μεταξόνιο είναι πιο μεγάλο. Κατά τα άλλα συμφωνώ με τους προλαλησαντες ότι αυτήν την στιγμή ο ανταγωνισμός είναι πολύ μεγάλος και πλέον το νέο Leon δεν διαφέρει σημαντικά από αυτόν όπως παλιότερα το 5f.

Στάλθηκε από το SM-G780G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


  • Αποσυνδεδεμένος s..Leontas
  • Rookie member
  • *
  • Μηνύματα: 62
  • Φύλο: Άντρας
  • SEATCLUB.GR
    • ΗΡΘΑ-ΕΙΔΑ-ΝΙΚΗΣΑ
Απ: Μάλλον δεν πουλάει το leon
« Απάντηση #37 στις: 18-09-2022, 00:22:46 »
Πιστεύω πως αυτό που διέφερε απ τον ανταγωνισμό ήταν μόνο το 1p.By the way το 5f δίπλα σε ένα kl δείχνει δυστυχώς παλιό

  • Αποσυνδεδεμένος Lazo
  • Rookie member
  • *
  • Μηνύματα: 474
  • Φύλο: Άντρας
  • LEON ST 1.5 CNG (5F)
Απ: Μάλλον δεν πουλάει το leon
« Απάντηση #38 στις: 18-09-2022, 08:39:19 »
Πιστεύω πως αυτό που διέφερε απ τον ανταγωνισμό ήταν μόνο το 1p.By the way το 5f δίπλα σε ένα kl δείχνει δυστυχώς παλιό
Σίγουρα από πίσω φαίνεται πιο παλιό το 5F...Γενικά είναι πιο φορτωμένο με έξτρα αισθητικά στοιχεία το KL αλλά καλύτερη αεροδυναμική δεν έχει το KL. Αντίθετα το νέο Octavia σε σχέση με το παλιό έκανε άλμα στην αεροδυναμική νομίζω.

Στάλθηκε από το SM-G780G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


  • Αποσυνδεδεμένος s..Leontas
  • Rookie member
  • *
  • Μηνύματα: 62
  • Φύλο: Άντρας
  • SEATCLUB.GR
    • ΗΡΘΑ-ΕΙΔΑ-ΝΙΚΗΣΑ
Απ: Μάλλον δεν πουλάει το leon
« Απάντηση #39 στις: 18-09-2022, 10:48:01 »
Φίλε Lazo το KL έχει 8% καλύτερο αεροδυναμικό συντελεστή σε σχέση με τον προκάτοχό του.Anyway η σύγκριση μεταξύ των δύο δεν οδηγεί πουθενά. Το 5f κατά την άποψή μου είναι εξαιρετικό και το kl άξιος διάδοχος του.

  • Αποσυνδεδεμένος disino
  • Διαχειριστής
  • Master member
  • *
  • Μηνύματα: 10406
  • Φύλο: Άντρας
  • Leon Cupra (red)
Απ: Μάλλον δεν πουλάει το leon
« Απάντηση #40 στις: 18-09-2022, 10:55:42 »
Εγώ, που δεν έχω κανένα από τα δύο, πιστεύω ότι το KL είναι σαφώς πιο όμορφο και σύγχρονο από το 5F. Και για να μείνουμε στο θέμα μας, δε νομίζω ότι ο λόγος που δεν πουλάει (αν δεν πουλάει) είναι η ομορφιά του ή ο... αεροδυναμικός συντελεστής του. Μπορεί να είναι χίλιοι άλλοι λόγοι, όπως ο μεγάλος ανταγωνισμός, η υψηλή τιμή του (δεν έχει, ίσως, αυτό το εξαιρετικό value for money που είχε), η στροφή στα SUV κλπ κλπ. :ok:

  • Αποσυνδεδεμένος Apost
  • Rookie member
  • *
  • Μηνύματα: 158
  • Φύλο: Άντρας
  • Nothing here
Απ: Μάλλον δεν πουλάει το leon
« Απάντηση #41 στις: 28-09-2022, 20:47:09 »
Χωρίς να θέλω να θίξω κανέναν είναι δύσκολο ξαφνικά με την έλευση του καινούργιου μοντέλου το έως τότε καινούργιο να γίνεται πλέον παλιο
Δεν εχω κανενα κολλημα με την εννοια του καινουριου, παντα οσα αμαξια ειχα τα κρατουσα και αλλαζαν 2-3 μοντελα μεχρι να παρω αλλο.
Σιγουρα σε καποια αλλα αμαξια οταν εβγαινε το καινουριο μου αρεσε περισσοτερο, και θα ηθελα να το εχω, αλλα δεν εσκαγα κιολας.
Στην συγκεκριμενη περιπτωση για εμενα γινεται το αντιθετο!
Βεβαια αυτα ειναι υποκειμενικα παντα, σε εμενα δεν μου πολυαρεσει τον αλλον τον τρελαινει, οκ αυτα λογικα.
Καλα και αξια και τα δυο μοντελα, αλλα και ο καθενας μπορει να εχει την προσωπικη του αποψη.

Γενικοτερα παντως δεν μου αρεσει η κατευθυνση που εχει παρει ολο το group, με εξαιρεση τα συστηματα ασφαλειας.
Π.χ. ουτε το καινουριο golf μου αρεσει, το προηγουμενο mk7.5, κατα την αποψη μου παντα, ηταν πανεμορφο.

  • Αποσυνδεδεμένος tsofras
  • Rookie member
  • *
  • Μηνύματα: 384
  • Φύλο: Άντρας
  • Θωμάς
    • Seat Leon FR mk4
Απ: Μάλλον δεν πουλάει το leon
« Απάντηση #42 στις: 19-10-2022, 12:56:27 »
Να πω και εγώ ως κάτοχος και mk3 και mk4
Ενώ στην αρχή έλεγα πόσο ανώτερο είναι το mk3 σε κάποια θέματα, μετά απο 1.5 χρόνο με το mk4 , αν και έχει παρουσιάσει κάποια θέματα , αν εξαιρέσουμε το θέμα με το infotainment που είναι άκρως εκνευριστικό και δεν συνηθίζεται ούτε μετά απο τόσο καιρό ,
δεν νομίζω ότι τελικά θα μπορούσα να επιστρέψω στο mk3 .

Το θέμα της εμφάνισης είναι υποκειμενικό , εμένα πλέον μου δείχνει πιο παλιό σχεδιαστικά το mk3 και μου αρέσει περισσότερο το mk4
Έχει πολύ καλούς χώρους για τους επιβάτες σε σχέση με το mk3
Είναι καλύτερο από πλευράς ηχομόνωσης , κοπανάει περισσότερο λόγω δεκαοχτάρας ζάντας
Οδηγικά ως αίσθηση το νιώθω ένα τσακ ανώτερο απο το προηγούμενο

Έχω σκεφτεί πολλές φορές να το πουλήσω λόγω των προβλημάτων που έχουν εμφανιστεί κατα καιρούς , αλλά συνέχεια κάνω πίσω γιατί δεν παίζει να βρω κάτι αντίστοιχο ως πακέτο (εμφάνιση - κινητήρας - οδηγική αίσθηση) που να μην είναι SUV σε αυτά τα λεφτά.
Το στενάχωρο είναι ότι υπάρχει μία αντιπροσωπεία που δεν σε σέβεται απο την αγορά και μετά και είναι ο μόνος λόγος που πιθανών όταν έρθει η στιγμή να μην ξαναπάω σε Seat.
Αν εξαιρέσουμε το παραπάνω , ενώ γύρισα όλες τις μάρκες πριν προβώ στην αγορά και για αμάξια μέχρι 28.000ε (για τις τιμές του τότε και όχι του τώρα) , δεν υπήρχε τίποτα που να με καλύπτει εκτός του Leon.
Αν είχα τα λεφτά θα πήγαινα τώρα για το νέο Civic
Αλλιώς με τρώει ο ποπός μου για ένα δίλιτρο Leon FR Plus DSG ή Formentor εδώ και αρκετό καιρό , αλλά είμαι σε ηθική σύγκρουση με τον εαυτό μου αν θέλω να ξαναδώσω λεφτά στη Τεχνοκαρ

Αυτά :)

  • Αποσυνδεδεμένος Runner
  • Rookie member
  • *
  • Μηνύματα: 97
  • Φύλο: Άντρας
    • LEON 1.5 MK3 TSi ACT
Απ: Μάλλον δεν πουλάει το leon
« Απάντηση #43 στις: 19-10-2022, 19:47:15 »
Τώρα που ο AutoHellas Βασιλάκης δηλ. η Τεχνοκάρ (η οποία έχει απορροφηθεί από την AutoHellas) ανέλαβε την FCA Greece (Abarth, Alfa Romeo, Fiat, Fiat Professional και Jeep) να παρακαλάτε και να παρακαλώ να περάσει η Seat στη Κοσμοκάρ (όπως έγινε με την Skoda) γιατί διαφορετικά η Seat θα πάει στον κάδο των αχρήστων. Αν δεν έχει πάει ήδη. Παρακμή εντελώς.

Πολλά καρπούζια κάτω από δύο μασχάλες δεν χωράνε. Και οι μασχάλες του Βασιλάκη δεν είναι για πολλά-πολλά.
Υπενθυμίζω ότι έχει και την Hyundai/KIA και φυσικά αρκετά πάρε/δώσε με την Ford.
LEON MK3 1.5 TSi ACT [2020] - CORDOBA 1.4/16V [2009]

  • Αποσυνδεδεμένος polioan
  • Newbie member
  • *
  • Μηνύματα: 42
  • Φύλο: Άντρας
    • Ibiza - Top Gun
Απ: Μάλλον δεν πουλάει το leon
« Απάντηση #44 στις: 20-10-2022, 19:27:33 »
Λοιπόν, παιδιά! Να σας πω την ιστορία μου που την θεωρώ πολύ κακή και τραγική.
Όπως σας είχα ενημερώσει, είχα παραγγείλει τον Δεκέμβριο 2021 το FR PLUS με έξτρα τις ηλεκτρικές αναρτήσεις, τα εσωτερικά LED, BLIND SPOT και 10άρα οθόνη.
Πριν μισό μήνα ο αντιπρόσωπος με ενημέρωσε ότι το αμάξι σε λίγες ημέρες θα ήταν Θεσσαλονίκη.
Πραγματικά ήρθε...
Εχθές με πήρε τηλέφωνο για να συζητήσουμε από κοντά.
Σήμερα το πρωί που πήγα στο ραντεβού, το βλέπω εξωτερικά(!!)
Μπαίνω μέσα και με ενημερώνει το εξής:
Το αμάξι όπως το είδες ήρθε, ΑΛΛΑ....
Δεν έχει τις ηλεκτρικές αναρτήσεις, τα BLIND SPOT και την 10άρα οθόνη, αλλά την 8άρα.
Ενδιάμεσα, καμία ενημέρωση από πουθενά για όλο το γεγονός.
Οπότε, μου αναφέρει ότι μου δίνονται 3 επιλογές:
1) Το παίρνω όπως είναι σε χαμηλότερη τιμή, με αφαίρεση δηλαδή των έξτρα αξεσουάρ
2) Ξαναπαραγγέλνουμε το ίδιο που ζήτησα στην ίδια τιμή, αλλά ποιος ξέρει πότε θα έρθει, αλλά με προτεραιότητα παράδοσης πανελλαδικά 1ο το δικό μου(σύμφωνα με τα λεγόμενά του, που το αποκλείω!!!)
3) Δεν το παραλαμβάνω και μου δίνεται η προκαταβολή πίσω.

Χωρίς να αρχίσω να ψάχνω ποιος ευθύνεται και αν κάνανε την @@ριά και το δώσανε κάπου ή η εισαγωγική ή η αντιπροσωπεία σε κάποιο φιλαράκι τους, τα νεύρα μου έγιναν κρόσια.

Πείτε μου την δική σας γνώμη. Είδα ξεκίνησα από το πρωί και βλέπω για KIA XCEED GT-LINE

Με εκτίμηση,
Εκνευρισμένος Πολύβιος (:face_with_head_bandage: )