Αποστολέας Θέμα: Μάλλον δεν πουλάει το leon  (Αναγνώστηκε 31724 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

  • Αποσυνδεδεμένος giannisma
  • Enthusiastic member
  • *
  • Μηνύματα: 871
  • Φύλο: Άντρας
  • SEATCLUB.GR
    • Seat Leon 5F 1.2 DSG
Απ: Μάλλον δεν πουλάει το leon
« Απάντηση #105 στις: 08-03-2023, 10:23:48 »
Εγώ θα σας πω τη γνώμη μου για το νέο λεον. Αρχικά Τα 1.4 204 δεν υπάρχουν πουθενά ούτε καν στους καταλόγους επειδη οι χρόνοι παράδοσης είναι τεράστιοι. Επίσης είναι τόσο υψηλή η τιμή και συμφέρει μόνο εταιρίες,άρα κυρίως leasing γιατί γλιτώνουν τον φόρο εταιρικής χρήσης αν είναι υβριδικό.
Πάμε λοιπόν στο θέμα που προσωπικά με ενοχλεί συγκεκριμένα στο Leon και Cupra formentor.
Επισκέφθηκα την έκθεση χωρίς πωλητές κλπ καθώς περίμενα να μ αλλάξουν τον αερόσακο στην ανάκληση για το 5f. Με ενοχλεί ΑΦΑΝΤΑΣΤΑ το ότι μερικέ σημεία του αυτοκινήτου έχουν φθηνησει σε σχέση με τον προκάτοχο. Αυτοκίνητα με 0 χλμ και σπρώχνοντας την πόρτα ακούς τα κλασσικά κρρρρκρρρ από τις χειρολαβές που άκουγες σε αμαξια όταν ήταν καινούργια το 2003 πχ Leon 1m golf 4 κλπ. Στο formentor είναι ελάχιστα καλύτερα τα πράγματα. Επίσης με ενοχλεί ότι για να πάρεις ακόμα και το άδειο style, η προσθήκη του dsg σε ανεβάζει τόσο ψηλά στην τιμή που συμφέρει να πας σε 1.5 fr. Ακόμα ένα πραγματακι που  Τέλος νομίζω ότι το value for money έχει χαθεί στο συγκεκριμένο μοντέλο, υπάρχουν πολύ πιο ποιοτικές κατά τη γνώμη μου κατασκευές με περισσότερα χρόνια εγγύηση,αξιοπιστίας ίσως αλλά και πρεστίζ που ενδιαφέρει πολλους. Τέλος κάτι που με πειράξει λιγάκι είναι ότι έχουν βάλει μαύρη πλαφονιέρα σε όλα τα μοντέλα ακόμα και στη γκρι οροφή εσωτερικού.. λεπτομέρεια αλλά είναι βλακεία.

  • Αποσυνδεδεμένος disino
  • Διαχειριστής
  • Master member
  • *
  • Μηνύματα: 10406
  • Φύλο: Άντρας
  • Leon Cupra (red)
Απ: Μάλλον δεν πουλάει το leon
« Απάντηση #106 στις: 08-03-2023, 15:43:37 »
Ποιες είναι οι «πολύ πιο ποιοτικές, αξιόπιστες προτάσεις, με πρεστίζ και περισσότερα χρόνια εγγύηση»; Και σε τί τιμή;

  • Αποσυνδεδεμένος giannisma
  • Enthusiastic member
  • *
  • Μηνύματα: 871
  • Φύλο: Άντρας
  • SEATCLUB.GR
    • Seat Leon 5F 1.2 DSG
Απ: Μάλλον δεν πουλάει το leon
« Απάντηση #107 στις: 09-03-2023, 00:06:28 »
Ποιες είναι οι «πολύ πιο ποιοτικές, αξιόπιστες προτάσεις, με πρεστίζ και περισσότερα χρόνια εγγύηση»; Και σε τί τιμή;
δες Hyundai i30 σε θέμα εγγύησης ποιότητας εσωτερικού και κινητήρα
Ford puma st line design πάνω κάτω ίδια ποιότητα με περισσότερη προσοχή στην λεπτομέρεια ΚΑΤ έμε. Όπως και το focus που βγαίνει στα ίδια λεφτά και έχει 8 χρόνια εγγύηση.
Και αν είσαι και του φαίνεσαι με 28 περίπου παίρνεις βασικό Aclass. Αυτή είναι η γνώμη μου πάντα, δηλαδή για εμένα πχ το focus είναι πιο ολοκληρωμένο απ το νέο Leon με βάση την ποιότητα στο εσωτερικό όπως και το I30. Ίσως το βλέπω έτσι επειδή κάνω άμεση σύγκριση του νέου λεον με το 5f

  • Αποσυνδεδεμένος Giannis20VT
  • Χαζομπαμπάς
  • Elite member
  • *
  • Μηνύματα: 3038
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μάλλον δεν πουλάει το leon
« Απάντηση #108 στις: 09-03-2023, 14:34:24 »
Ουτε πολλά Focus κυκλοφορουν πάντως, τουλάχιστον στην Θεσσαλονίκη.

Μάλλον τα SUV εχουν καταπιεί τα μικρομεσαία αυτοκινητα.

  • Αποσυνδεδεμένος antonis 1.8dsg
  • Συντονιστής
  • Expert member
  • *
  • Μηνύματα: 6553
  • Φύλο: Άντρας
    • leon 1.8dsg stg2
Απ: Μάλλον δεν πουλάει το leon
« Απάντηση #109 στις: 09-03-2023, 18:14:41 »
Αφού τα θέλουμε μεγάλα και φανταχτερά

so it shall be written and so it shall be done

  • Αποσυνδεδεμένος disino
  • Διαχειριστής
  • Master member
  • *
  • Μηνύματα: 10406
  • Φύλο: Άντρας
  • Leon Cupra (red)
Απ: Μάλλον δεν πουλάει το leon
« Απάντηση #110 στις: 09-03-2023, 22:49:37 »
δες Hyundai i30 σε θέμα εγγύησης ποιότητας εσωτερικού και κινητήρα
Ford puma st line design πάνω κάτω ίδια ποιότητα με περισσότερη προσοχή στην λεπτομέρεια ΚΑΤ έμε. Όπως και το focus που βγαίνει στα ίδια λεφτά και έχει 8 χρόνια εγγύηση.
Και αν είσαι και του φαίνεσαι με 28 περίπου παίρνεις βασικό Aclass. Αυτή είναι η γνώμη μου πάντα, δηλαδή για εμένα πχ το focus είναι πιο ολοκληρωμένο απ το νέο Leon με βάση την ποιότητα στο εσωτερικό όπως και το I30. Ίσως το βλέπω έτσι επειδή κάνω άμεση σύγκριση του νέου λεον με το 5f

Σε κάποια συμφωνώ, σε κάποια όχι. Αλλά δε βλέπω αυτές τις μεγάλες διαφορές που ανέφερες στο αρχικό ποστ.
Αρχικά, συμφωνώ στην εγγύηση. Το group έχει μείνει πίσω στην παροχή εγγύησης.
Από εκεί και πέρα, δε βλέπω ιδιαίτερη διαφορά ποιότητας στο i30 ή το Focus. Είναι πολύ κοντά, κάπου κερδίζει το ένα, κάπου χάνει το άλλο.
Η A Class είναι άλλη περίπτωση, γιατί θεωρώ ότι δεν μπορεί να συγκριθεί η τιμή της σε παρόμοια επίπεδα εξοπλισμού.

Ουτε πολλά Focus κυκλοφορουν πάντως, τουλάχιστον στην Θεσσαλονίκη.

Μάλλον τα SUV εχουν καταπιεί τα μικρομεσαία αυτοκινητα.

Αυτή είναι μια αλήθεια. Τα SUV έχουν κερδίσει τη μάχη. Και η Seat έχει (το λιγότερο) αδιάφορα SUV, αν όχι άσχημα και με μέτρια ποιότητα εσωτερικού.

  • Αποσυνδεδεμένος shumakos
  • Elite member
  • *
  • Μηνύματα: 2602
  • Φύλο: Άντρας
  • Leon II 1,4 TSI Sport F/L Speed Blue in the past..
Απ: Μάλλον δεν πουλάει το leon
« Απάντηση #111 στις: 10-03-2023, 22:07:05 »
Η A Class πια ξεκινάει στον τιμοκατάλογο από Α200 dct στα 39900. Είναι εκτός συζήτησης. Το 1000άρι Focus ST line  των 125 ίππων και των 28.000 δεν μπορώ να καταλάβω πού υπερτερεί. Το Ι30 μόνο την εγγύηση έχει να προτάξει. Το φουσκωμένο Fiesta δεν το σχολιάζω καν. Έχει απαράδεκτη η ποιότητα συναρμολόγησης σύμφωνα με τους κατόχους ενω το δίνουν σε τιμή Focus... Ντροπή δηλαδή... Μόνο σε ό,τι αφορά την εγγύηση θα συμφωνήσω.

Στάλθηκε από το SM-A920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


  • Αποσυνδεδεμένος tsofras
  • Rookie member
  • *
  • Μηνύματα: 384
  • Φύλο: Άντρας
  • Θωμάς
    • Seat Leon FR mk4
Απ: Μάλλον δεν πουλάει το leon
« Απάντηση #112 στις: 11-03-2023, 15:21:40 »
Επειδή με έχει φάει 2 χρόνια που είμαι χωρίς DSG , να σας πώ και εγώ ότι το Leon δεν χάνει κάπου σε σχέση με την αγορά ίσα ίσα υπερτερεί κιόλας σε κάποια σημεία ανάλογα πόσο σημαντικά είναι για τον αγοραστή.
Πήγα και έκανα test drive το xceed 1.5 dct

Εκτός απο την 7ετή εγγύηση και τους φυσικούς διακόπτες δεν υπερτερεί σε τίποτα άλλο .
Χαμηλότερη ποιότητα , λιγότεροι χώροι , οδηγικά αδιάφορο σε σχέση με το Leon

Έχω οδηγήσει ένα κάρο SUV για να καταλήξω ότι εκτός του Formentor δεν μου αρέσει κανένα άλλο και ότι hatchback υπάρχει μέχρι τις 30.000ε
Οπαδός δεν είμαι καμίας μάρκας , για τα δικά μου δεδομένα την καλύτερη οδηγική αίσθηση την έχει το Leon , όποτε ξαναμπαίνω απο test drive λέω εδώ είμαστε.
Το μόνο που δεν έχω οδηγήσει είναι η BMW σειρά 1 που έχω ραντεβού την Τρίτη.

Έβαλα το αμάξι μου αγγελία , αν μου αρέσει η BMW θα πάω για αγορά (σε ελαφρώς μεταχειρισμένο) αλλιώς για δίλιτρο Leon γιατί είναι όντως αμαξάρα (για εμένα πάντα) σε αυτά τα λεφτά

  • Αποσυνδεδεμένος antonis 1.8dsg
  • Συντονιστής
  • Expert member
  • *
  • Μηνύματα: 6553
  • Φύλο: Άντρας
    • leon 1.8dsg stg2
Απ: Μάλλον δεν πουλάει το leon
« Απάντηση #113 στις: 11-03-2023, 17:28:17 »
Με πιο Λεόν τα συγκρίνεις
Γιατί το xceed είναι εξαιρετικό
Δε το ξέρω μόνο από ένα test drive
Το τιμόνι του είναι αιώνες καλύτερο από του γκρουπ
Οι χώροι είναι περισσότεροι από του Λεόν και η ποιότητα και η συναρμογή αν δεν είναι καλύτερη είναι τουλάχιστον αντάξια

so it shall be written and so it shall be done

  • Αποσυνδεδεμένος tsofras
  • Rookie member
  • *
  • Μηνύματα: 384
  • Φύλο: Άντρας
  • Θωμάς
    • Seat Leon FR mk4
Απ: Μάλλον δεν πουλάει το leon
« Απάντηση #114 στις: 11-03-2023, 18:42:06 »
Με πιο Λεόν τα συγκρίνεις
Γιατί το xceed είναι εξαιρετικό
Δε το ξέρω μόνο από ένα test drive
Το τιμόνι του είναι αιώνες καλύτερο από του γκρουπ
Οι χώροι είναι περισσότεροι από του Λεόν και η ποιότητα και η συναρμογή αν δεν είναι καλύτερη είναι τουλάχιστον αντάξια

Με το mk4 (KL) που έχω αλλά και με το 5F να το συγκρίνεις το τιμόνι εμένα δεν μου άρεσε σε πληροφόρηση
Ποιότητα στην έκθεση αν μπεις βλέπεις την διαφορά
Οι χώροι δεν είναι περισσότεροι , αν πας να δεις το facelift που έχει την μπαταρία στο πορτ μπαγκαζ θα γελάς , μικρότερο απο του Leon είναι πλέον

οκ ο καθένας μπορεί να έχει διαφορετική άποψη , εγώ απλά έγραψα την δική μου που είναι ότι το θεωρώ κατώτερο στο σύνολο οδηγικά και σε χώρους

  • Αποσυνδεδεμένος giannisma
  • Enthusiastic member
  • *
  • Μηνύματα: 871
  • Φύλο: Άντρας
  • SEATCLUB.GR
    • Seat Leon 5F 1.2 DSG
Απ: Μάλλον δεν πουλάει το leon
« Απάντηση #115 στις: 14-03-2023, 00:08:19 »
Και εκεί που χάζευα σήμερα πέφτει το μάτι μου σε νέο λεον FR 20.000km της αντιπροσωπείας που κάνω σέρβις. Τιμή 21.000€ desire red. Λέω τέλεια αν δώσω το δικό μ με μικρό ποσό έχω αμάξι δέκα χρόνια σχεδόν νεότερο.. βλέπω ότι είναι χειροκίνητο. Το χαμόγελο έφυγε αυτόματα και πάμε για αλλά…  :klama:

  • Αποσυνδεδεμένος disino
  • Διαχειριστής
  • Master member
  • *
  • Μηνύματα: 10406
  • Φύλο: Άντρας
  • Leon Cupra (red)
Απ: Μάλλον δεν πουλάει το leon
« Απάντηση #116 στις: 14-03-2023, 10:22:42 »
Πάρε του tsofras. :wink:

  • Αποσυνδεδεμένος giannisma
  • Enthusiastic member
  • *
  • Μηνύματα: 871
  • Φύλο: Άντρας
  • SEATCLUB.GR
    • Seat Leon 5F 1.2 DSG
Απ: Μάλλον δεν πουλάει το leon
« Απάντηση #117 στις: 14-03-2023, 11:47:56 »
Πάρε του tsofras. :wink:
βασικα δεν ψάχνομαι άμεσα αλλά για 6-7κ extra αν δώσω το δικό μου,αμάξι 10 χρόνια νεότερο άξιζε.. νομίζω. Γενικά το θεωρώ καλό ντιλ το 20αρικο που το δίνει. Από εκεί κ πέρα αν είναι στο car σίγουρα θα το έχει πάρει το μάτι μου του tsofra

  • Αποσυνδεδεμένος giannisma
  • Enthusiastic member
  • *
  • Μηνύματα: 871
  • Φύλο: Άντρας
  • SEATCLUB.GR
    • Seat Leon 5F 1.2 DSG
Απ: Μάλλον δεν πουλάει το leon
« Απάντηση #118 στις: 14-03-2023, 11:48:59 »
Πάρε του tsofras. :wink:
επισης No DSG no luck  :blush:

  • Αποσυνδεδεμένος disino
  • Διαχειριστής
  • Master member
  • *
  • Μηνύματα: 10406
  • Φύλο: Άντρας
  • Leon Cupra (red)
Απ: Μάλλον δεν πουλάει το leon
« Απάντηση #119 στις: 14-03-2023, 12:51:07 »
επισης No DSG no luck  :blush:

Έχεις δίκιο. Νόμιζα ότι είναι DSG του tsofras... ::sfyrao::