ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ SEAT > Leon IV (mk4)

1o service

(1/3) > >>

s..Leontas:
Παιδιά καλησπέρα. Μετά από 11 σχεδόν μήνες έφτασα τα 14500km και μου μπήκαν ιδέες για το πρώτο service.Οταν παρέλαβα η αντιπροσωπεία μου είπε πως βάση Vin το αυτοκίνητο ήρθε με long life λάδι και οι ενδείξεις του infotainment μου λένε πως έχω ακόμη 15500km για την πρώτη αλλαγή λαδιού  ή 290 ημέρες!Κάνω καθημερινά 45Km σε ανοιχτό δρόμο αλλά θα ήθελα την γνώμη σας αν θα πρέπει να αλλάξω λάδια  στις 15000 ή είναι απόλυτα ασφαλές να πάω στις 30000 όπως υποδεικνύει το αυτοκίνητο?

mavrosjim:
Έχεις απόλυτο δίκιο γι αυτό που λες φίλε μου. Το ίδιο αναγράφεται και σε εμένα. Ρώτησα το συνεργείο στα 1500 που έκανα και μου είπαν κάθε 15000 είναι το service. Tα λάδια είναι long life για 30000. Έχει να κάνει και με τους κινητήρες πιστεύω. Όμως επειδή έχουμε εγγύηση και ποτέ δεν ξέρεις ακολουθάμε ότι πουν. 1 φορά τον χρόνο ή 15000 km γιατί η εμπειρία μου έδειξε ας είμαστε εμείς καλυμμένοι.

s..Leontas:
Αν πρέπει λοιπόν να ακολουθούμε ότι λέει η εταιρία τότε το service θα πρέπει να γίνει στις 30000km.Εμενα με αυτή την προδιαγραφή ήρθε  το αυτοκίνητο και μου το εξήγησαν και στην παράδοση.Μου είπαν όμως πως αν θέλω μπορώ να κάνω service κάθε 15000!Σκέφτονται άραγε το καλό του αυτοκινήτου ή της τσέπης τους?

giannisma:

--- Παράθεση από: s..Leontas στις 25-08-2022, 11:07:57 ---Αν πρέπει λοιπόν να ακολουθούμε ότι λέει η εταιρία τότε το service θα πρέπει να γίνει στις 30000km.Εμενα με αυτή την προδιαγραφή ήρθε  το αυτοκίνητο και μου το εξήγησαν και στην παράδοση.Μου είπαν όμως πως αν θέλω μπορώ να κάνω service κάθε 15000!Σκέφτονται άραγε το καλό του αυτοκινήτου ή της τσέπης τους?

--- Τέλος παράθεσης ---
κανε ΤΟ ΑΡΓΟΤΕΡΟ κάθε 15.000.. όχι περισσότερα με τίποτα.. εκτός αν έχεις σκοπό να το ξεφορτωθείς σχετικά γρήγορα..η ζωή του κινητήρα ειναι το λάδι..

mavrosjim:
Δηλαδή σε καλύπτει η εγγύηση αν κάνεις 30000 km φίλε μου; Το λέω γιατί εμένα μου είπαν άλλα.

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση