ΤΑ ΜΕΛΗ ΤΟΥ SEATCLUB / MEMBERS OF SEAT CLUB > Καλωσόρισμα νέων μελών / New Members

ΚΑΛΩΣ ΣΑΣ ΒΡΗΚΑ! Είμαι σε δίλλημα και θέλω γνώμες!

(1/2) > >>

Yannis:
Καλησπέρα σε όλη τη παρέα!

Σε λιγότερο από μήνα, αγοράζω νέο αυτοκίνητο (μεταχειρισμένο).
Είμαι ανάμεσα στο Leon II 1.4 125ps (2010) και το Leon III 1.0 115ps (του 2016).
Το αυτοκίνητο δεν θα το χρησιμοποιώ καθημερινά (στη δουλειά πάω με παπί) οπότε η κατανάλωση δε με νοιάζει και πάρα πολύ.
Αυτό που με νοιάζει, είναι η αξιοπιστία, οι επιδόσεις και η εξωτερική εμφάνιση όπου εκεί το Leon II 1.4 με κερδίζει στεγνά, συγκριτικά με το πιο ...τετράγωνο Leon III.
Στα τεστ που έχω δει, το τρικύλινδρο 1000αρι με τα 115ps, φαίνεται εντυπωσιακά γρήγορο (και οικονομικό).

Έχετε άποψη για το ποιο είναι πιο αξιόπιστο και πιο έχει καλύτερες επιδόσεις; Φαίνονται ισάξια...

Ευχαριστώ!


Υ.Γ. Δεν ήξερα που να ανοίξω το θέμα, αν το κρίνουν οι διαχειριστές ας το μεταφέρουν σε πιο κατάλληλη ενότητα!

linkin dad:
Για μενα δεν ειναι διλλημα.Ειναι ψευτοδιλλημα.Εννοειται οτι παιρνεις το κατα 6 χρονια πιο καινουργιο Leon III,ανεξαρτητα απο επιδοσεις.

nikdev:
Συμφωνω


Sent from my iPhone using Tapatalk

gsa1967:
leon III παρε. πιο καινουργιο μοντελο.

Yannis:

--- Παράθεση από: linkin dad στις 28-01-2024, 02:09:58 ---...Ειναι ψευτοδιλλημα.Εννοειται οτι παιρνεις το κατα 6 χρονια πιο καινουργιο Leon III,ανεξαρτητα απο επιδοσεις.

--- Τέλος παράθεσης ---
Πολύ λογική άποψη.
Δες όμως και μια διαφορετική οπτική.
Το ταβάνι για το budget μου είναι 12.500€.
Το 1.4 έχει 8.500€ και είναι με 83.000 χλμ (τσεκαρισμένα με ΚΤΕΟ και service book), και το χιλιάρι έχει 12.800€ και είναι με 92.000 χλμ. Από ιδιώτη και τα δύο.
Για να κάνω λίγο αντίλογο…
Γιατί να μη πάρω το 1.4 (που φαίνεται να καλύπτει τις ανάγκες μου) και να βάλω και 4.000€ στη τσέπη;
Ακριβώς γι’ αυτό ρωτάω για αξιοπιστία και επιδόσεις. Αυτά θα είναι τα τελικά κριτήρια.
Αν έχει κάποιος εμπειρία απ’ τα συγκεκριμένα μοντέλα ας βοηθήσει.

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση