Αποστολέας Θέμα: Re: Προτάσεις - Ιδέες για TrackDay@Serres  (Αναγνώστηκε 111854 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

  • Αποσυνδεδεμένος nfot
  • Enthusiastic member
  • *
  • Μηνύματα: 1329
  • Φύλο: Άντρας
Προτάσεις - Ιδέες για TrackDay@Serres
« Απάντηση #120 στις: 19-01-2006, 07:38:17 »
Παράθεση από: Liontari
Βασικά έχω αρχίσει να ψήνομαι κι εγώ για να μπω μέσα αν και 16άρη το αμάξι αλλά ρε παιδιά με λάστιχα τι μπορούμε να κάνουμε? Μπορεί κανείς να βρει μια 4άδα φτηνή 15άρια. Προτιμείται η διάσταση 195/50-15. Μόνο για την πίστα τα θέλω.....


Το οτι εχεις 16αρι δεν βλεπω γιατι να ειναι προβλημα. Δεν παμε για ανοιγματα. Παμε να απολαυσουμε γρηγορη οδηγηση με τη μεγιστη ασφαλεια. Και ΜΑΤΙΖ και Ceicento εχω δει σε πιστα. Με Cei μαλιστα με εχουν κανει μερικους απολαυστικοτατους γυρους.
Για λαστιχα, πηγαινε σε καποιον γνωστο λαστιχα και ζητα μια τετραδα μεταχειρισμενα με 2-3 χιλιοστα πελμα, αρκει να μην εχουν ξεραθει - σκιστει κτλ. Και 195/45/15 να βρεις κανενα προβλημα. Οσο πιο σπορ τυπο λαστιχου βρεις, τοσο  καλυτερα.

ΚΑΙ ΝΑ ΘΥΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ, ΟΤΙ ΤΟ ΚΡΑΝΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΠΙΣΤΑ. ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ ΝΑ ΦΡΟΝΤΙΣΕΤΕ ΝΑ ΕΧΕΤΕ ΕΝΑ ΚΡΑΝΟΣ ΜΑΖΙ ΣΑΣ. ΚΡΑΝΟΣ ΜΟΤΟ ΕΙΝΑΙ ΟΚ. (Εχει 2-3 "κοινοχρηστα" στην πιστα παντως.)
Επισης, να ξερετε οτι υπαρχει μηχανημα για τη ρυθμιση της πιεσης στα λαστιχα, για οσους θελησουν να παιξουν με πιεσεις.
"Motor racing, mountain climbing and bull fighting are the only true sports.
All the rest are children's games played by adults."

- Ernest Hemingway -

  • Αποσυνδεδεμένος leonman
  • Τραμπακουλας
  • Enthusiastic member
  • *
  • Μηνύματα: 1230
  • Φύλο: Άντρας
Προτάσεις - Ιδέες για TrackDay@Serres
« Απάντηση #121 στις: 19-01-2006, 09:14:40 »
Επισης εχει και πολλες τουαλετες για πολλους που θα κανουν τα τσισακια τους

 :twisted:  :twisted:  :twisted:  :twisted:
Λευτερης

Ο Επιτιμος

τα χερια του γκαβου-τα ποδια του ζαβου

  • Αποσυνδεδεμένος spy
  • Enthusiastic member
  • *
  • Μηνύματα: 1554
  • Φύλο: Άντρας
    • 1.8 TSI
Προτάσεις - Ιδέες για TrackDay@Serres
« Απάντηση #122 στις: 19-01-2006, 10:15:53 »
Μπείτε κι άλλοι ρε σεις μέσα, να κλείσουμε την πίστα για μας :twisted:  :twisted:  :twisted:

  • Αποσυνδεδεμένος Octane
  • Newbie member
  • *
  • Μηνύματα: 46
Προτάσεις - Ιδέες για TrackDay@Serres
« Απάντηση #123 στις: 19-01-2006, 14:26:28 »
Μεσα + γω που κατεβαινω για "διακοπες εξαμηνου"!!!
11-12/2 ή 18-19/2 ομως μονο γιατι επειτα ξαναφευγω  :sad:
Ψηφισα 11-12/2 που ειναι περισσοτεροι...

  • Αποσυνδεδεμένος spy
  • Enthusiastic member
  • *
  • Μηνύματα: 1554
  • Φύλο: Άντρας
    • 1.8 TSI
Προτάσεις - Ιδέες για TrackDay@Serres
« Απάντηση #124 στις: 19-01-2006, 20:15:52 »
Ρε συ Γιώργο, για μέτρα κεφάλια...

Πόσα racing boys :twisted:  μαζεύονται τελικά; Πόσοι μας λείπουν; (μήπως εξαναγκάσουμε κανένα με 'ήπια' μέσα να τρέξει)  :cool:

  • Αποσυνδεδεμένος leonman
  • Τραμπακουλας
  • Enthusiastic member
  • *
  • Μηνύματα: 1230
  • Φύλο: Άντρας
Προτάσεις - Ιδέες για TrackDay@Serres
« Απάντηση #125 στις: 19-01-2006, 22:54:39 »
Δεν βλεπω τετοια λυση να υπαρχει!
Λευτερης

Ο Επιτιμος

τα χερια του γκαβου-τα ποδια του ζαβου

  • Αποσυνδεδεμένος spy
  • Enthusiastic member
  • *
  • Μηνύματα: 1554
  • Φύλο: Άντρας
    • 1.8 TSI
Προτάσεις - Ιδέες για TrackDay@Serres
« Απάντηση #126 στις: 20-01-2006, 00:23:35 »
Παίδες, μπλεκόμαστε άδικα

Για να κλείσουμε τη πίστα θέλουν 600 Ε + ΦΠΑ = 714 Ε σωστά;

Αν τρέξουμε 14 άτομα :arrow: 51 Ε έκαστος

Αν τρέξουμε 10 άτομα :arrow: 71 Ε έκαστος

Από την παραπάνω λίστα λοιπόν των 15, νομίζω ότι αν μπορούμε να συγκεντρώσουμε τους 10 σε μια ημερομηνία, πάλι συμφέρει να κλείσουμε την πίστα.
Να θυμήσω, θα έχουμε δική μας την πίστα απο το άνοιγμα, (καπου 9 το πρωί) έως μέχρι να σκοτεινιάσει(το νωρίτερο 4 μιση το απόγευμα)

Νομίζω ότι για παραπάνω 20 Ε, αξίζει τον κόπο :wink:

Γιώργο, τι λες;

  • Αποσυνδεδεμένος spy
  • Enthusiastic member
  • *
  • Μηνύματα: 1554
  • Φύλο: Άντρας
    • 1.8 TSI
Προτάσεις - Ιδέες για TrackDay@Serres
« Απάντηση #127 στις: 20-01-2006, 00:37:14 »
Tα 15 έτσι κι αλλιώς τα πληρώνεις, οπότε τα θεωρώ δεδομένα.

Τώρα για το θέμα με τις τράπεζες, όντως είναι μπέρδεμα ....εσύ γνωρίζεις περισσότερα για αυτά :roll:

Κανένας άλλος ρε παίδες, δε θα ρίξει καμμιά ιδέα;
Δε θα τρέξουμε μόνο spy+ George... :evil:

  • Liontari
  • Επισκέπτης
Προτάσεις - Ιδέες για TrackDay@Serres
« Απάντηση #128 στις: 20-01-2006, 01:12:51 »
Επειδή βάλατε κι εμένα στη λίστα να πω ότι μπορώ μόνο το τελευταίο Σαβ/κο. Και 2ον τελικά θα είμαι μέσα κι εγώ μόνο αν βρω λάστιχα. Θα ενημερώσω σύντομα για τα λάστιχα.

  • dinosSP
  • Επισκέπτης
Προτάσεις - Ιδέες για TrackDay@Serres
« Απάντηση #129 στις: 20-01-2006, 15:12:19 »
και εγω μέσα όποια ημερομηνία με 2 η 3 αυτοκινητα ::rallysmile::

  • Αποσυνδεδεμένος Octane
  • Newbie member
  • *
  • Μηνύματα: 46
Προτάσεις - Ιδέες για TrackDay@Serres
« Απάντηση #130 στις: 20-01-2006, 17:48:35 »
Παράθεση από: George
Σπύρο, βάλε +15 κατά κεφαλή το κόστος ασφάλισης, οπότε πάει 71+15=86

Μερικες ερωτησεις επειδη δε γνωριζω.
Η πιστα θα κλειστει για 2 μερες ετσι?(Σαββατο + Κυριακη)
Τα 86 ευρω θα ειναι + για τις 2 μερες απ'τις 9 μεχρι τις 4 συνολο ή 86 τη μερα?
Πληρωνουμε για το αυτοκινητο αρα αν ερθω πχ με καποιο φιλο μου θα μπορει να οδηγησει το αυτοκινητο μου χωρις να πληρωσει?

Ευχαριστω,
Πανος

  • Αποσυνδεδεμένος spy
  • Enthusiastic member
  • *
  • Μηνύματα: 1554
  • Φύλο: Άντρας
    • 1.8 TSI
Προτάσεις - Ιδέες για TrackDay@Serres
« Απάντηση #131 στις: 20-01-2006, 18:10:35 »
Τα 86 Ε καλύπτουν το ημερήσιο κόστος χρήσης της πίστας.

Στην ουσία πληρώνει ο οδηγός του κάθε αυτοκινήτου αλλά και ο συνοδηγός ( αλλά μικρότερο ποσό)

Μας ενδιαφέρει στην παρούσα φάση, αν μπορούμε να κλείσουμε την πίστα για το Σάββατο

  • Αποσυνδεδεμένος tsapi
  • Seat Leon4 1.8T
  • Enthusiastic member
  • *
  • Μηνύματα: 1455
  • Φύλο: Άντρας
  • Τετράποδος !!!
Προτάσεις - Ιδέες για TrackDay@Serres
« Απάντηση #132 στις: 21-01-2006, 00:21:43 »
Παράθεση από: George

Τέλος, θα παρακαλούσα όσους σκοπεύουν να έρθουν ΣΤΑ ΣΙΓΟΥΡΑ και δεν ποντάρουν στο εάν θα έχουν κάποιο γάμο να πάνε εκείνο το Σ/Κ ή στο εάν θα βρούν λάστιχα να κάνουν ένα update τη συμμετοχή τους γιατί δε βλέπω να μαζευόμαστε και ο καιρός περνάει.  Ήδη το πρώτο Σ/Κ (4-5/2) το κόβω χλωμότατο...

Αν μιλάμε για αποκλειστική χρήση της πίστας είμαι μέσα 100%. 100% θα πληρώσω τα λεφτά προκαταβολικά (μέσω τράπεζας ή όπως μου υποδειχτεί) και εκτός τραγικού απροόπτου (άνθρωποι είμαστε), θα έρθω. Σε περίπτωση που για κάποιον αδόκητο λόγο δεν έρθω, δεν έχω καμία αξίωση να πάρω τα λεφτά μου πίσω. Απλά να το κανονίσουμε μέχρι τις 25-27 ιανουαρίου, για να βολέψω τις εφημερίες μου.
tsapi

Ήταν: Leon4 - 04-023 - Giac - Haldex performance - Quaife front LSD - KW3 - Brembo - tsapi (τα χέρια του θεού)

Είναι: Mitsubishi Lancer Evo IX

  • Αποσυνδεδεμένος nfot
  • Enthusiastic member
  • *
  • Μηνύματα: 1329
  • Φύλο: Άντρας
Προτάσεις - Ιδέες για TrackDay@Serres
« Απάντηση #133 στις: 21-01-2006, 00:51:05 »
Αν μιλαμε για ΜΗ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΗ χρηση της πιστας, εννοουμε οτι θα μοιραζομαστε την πιστα ανα μισαωρο με μοτο. ΑΝ υπαρχουν και αγωνιαρικα, ανα εικοσαλεπτο.
Οπως και να εχει το πραγμα ομως, το μεγιστο συνεχομενο που θα κανουμε, ειναι 3 (τρεις) συνεχομενοι γρηγοροι γυροι (στο οριο του κινητηρα φυσικα). Παραπανω, συνηθως, ουτε τα λαστιχα αντεχουν ουτε τα φρενα. Ασε που ειναι επικινδυνο για τον κινητηρα. Συνηθως προηγηται ενας γυρος προθερμανσης και επεται ενας γυρος κρυωματος (φρενων, τουρμπινας).
Καλο θα ηταν φυσικα, να εχουμε αποκλειστικη χρηση, αλλα οχι απαραιτητο.

Σχετικα με το κοστος τωρα.
714 ευρω θελει η πιστα για αποκλειστικη χρηση. Προσθεστε και 15 ευρω το ατομο για ασφαλεια και καντε τη διαιρεση.
Αν μαζευτουμε 14 ατομα θελουμε 66 Ευρω το ατομο.
13-> 13*15+714=~70 ευρω το ατομο
12->12*15+714=74,5 ευρω το ατομο
15->15*15+714=62,6 ευρω το ατομο κτλ.

Να θεωρησουμε δεδομενη ημερομηνια το τελευταιο Σ/Κ του Φεβρουαριου, 25-26 και να αρχισουμε να δηλωνουμε συμμετοχες;
1-10 Φεβρουαριου να μαζευτουνε προκαταβολες, ας πουμε 50 ευρω το ατομο, ωστε να ειναι "μεγαλη η δεσμευση" και μεχρι τις 15 Φεβρουαριου να δωσουμε την προκαταβολη για κλεισιμο της πιστας, αν μαζευτουμε αρκετοι. Για ξενοδοχεια, τρενα κτλ, οποιοι εχουν πληροφοριες ας βοηθησουν.
"Motor racing, mountain climbing and bull fighting are the only true sports.
All the rest are children's games played by adults."

- Ernest Hemingway -

  • Αποσυνδεδεμένος tsapi
  • Seat Leon4 1.8T
  • Enthusiastic member
  • *
  • Μηνύματα: 1455
  • Φύλο: Άντρας
  • Τετράποδος !!!
Προτάσεις - Ιδέες για TrackDay@Serres
« Απάντηση #134 στις: 21-01-2006, 01:13:18 »
Παράθεση από: nfot
Να θεωρησουμε δεδομενη ημερομηνια το τελευταιο Σ/Κ του Φεβρουαριου, 25-26 και να αρχισουμε να δηλωνουμε συμμετοχες;
1-10 Φεβρουαριου να μαζευτουνε προκαταβολες, ας πουμε 50 ευρω το ατομο, ωστε να ειναι "μεγαλη η δεσμευση" και μεχρι τις 15 Φεβρουαριου να δωσουμε την προκαταβολη για κλεισιμο της πιστας, αν μαζευτουμε αρκετοι. Για ξενοδοχεια, τρενα κτλ, οποιοι εχουν πληροφοριες ας βοηθησουν.

Συμφωνώ με την ημερομηνία, όχι επειδή με βολεύει (οποιοδήποτε ΠΣΚ του φεβρουαρίου μου είναι εξίσου βολικό) αλλά επειδή αφήνει μεγάλο χρονικό περιθώριο δίνει τη δυνατότητα σε περισσότερους να βολέψουν τις δουλειές τους.

Διαφωνώ στο να δώσουμε προκαταβολή. Να δοθούν όλα τα λεφτά (υπολογίζοντας 12 άτομα) από τον καθένα που δηλώνει. Αν περισσέψουν λεφτά λόγω αυξημένων συμμετοχών, θα επιστραφούν όταν βρεθούμε στην πίστα. Ας αποκλείσουμε την πιθανότητα να βάλουν κάποιοι άλλοι λεφτά από τη δική τους τσέπη!
tsapi

Ήταν: Leon4 - 04-023 - Giac - Haldex performance - Quaife front LSD - KW3 - Brembo - tsapi (τα χέρια του θεού)

Είναι: Mitsubishi Lancer Evo IX