Αποστολέας Θέμα: Track day ξανα;  (Αναγνώστηκε 41751 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

  • Αποσυνδεδεμένος paris20vt
  • Enthusiastic member
  • *
  • Μηνύματα: 1911
  • Φύλο: Άντρας
  • Leon 20vt on 023
    • http://www.seatclub.gr/forum
Track day ξανα;
« Απάντηση #45 στις: 12-03-2006, 19:52:34 »
Ειναι καθαρα θεμα αντιληψης του καθενως και δεν θα βρουμε ενδιαμεση λύση οτι και να γινει οποτε let it be

  • Αποσυνδεδεμένος nfot
  • Enthusiastic member
  • *
  • Μηνύματα: 1329
  • Φύλο: Άντρας
Track day ξανα;
« Απάντηση #46 στις: 12-03-2006, 22:59:09 »
Μιας και το θεμα ανοιχτηκε με σκοπο να διερευνηθει η πιθανοτητα δευτερης ημερας πιστας στις Σερρες και οι ημερομηνιες ειναι εξαιρετικα περιορισμενες, θα εκτιμουσα να μεταφερθουν αλλου οι διαφωνιες σας, σχετικα με τη χρησιμοτητα των ημερων πιστας και του "παω με την ταυτοτητα στο στομα" σε δημοσιο δρομο.

Μεχρι τελος Μαρτιου καλο θα ηταν να εχουμε δηλωσει συμμετοχες, σιγουρες και μη. Μιας και θεωρω πολυ δυσκολο να ξαναϋπαρχουν χορηγοι να υπλογιζετε το κοστος αποκλειστικης χρησης πιστας, αρκετα υψηλο. Για τον Απριλιο ειναι 1.000 Ευρω ενω για τον Ιουνιο 2.000 Ευρω, + ΦΠΑ + Χρονομετρα + 15Ευρω/ατομο ασφαλεια, φυσικα. Οπως ειναι προφανες, ο Απριλιος συμφερει.

Με ενα προχειρο υπολογισμο:
Απριλιος : 1.000 + 190 + 300 + 57 = 1.547 Ευρω + 15Ευρω / ατομο.
Για 10 οδηγους : ~ 170 Ευρω / οδηγο
Για 15 οδηγους : ~ 120
Για 20 οδηγους : ~ 93

Ξεκιναω λοιπον τη λιστα των συμμετοχων.
nfot
"Motor racing, mountain climbing and bull fighting are the only true sports.
All the rest are children's games played by adults."

- Ernest Hemingway -

  • Αποσυνδεδεμένος Vlahos Efstratios
  • Rookie member
  • *
  • Μηνύματα: 643
  • Φύλο: Άντρας
  • κύριε Υπουργέ ...... τα Υπουργεία σας
    • http://www.manisios.net
Track day ξανα;
« Απάντηση #47 στις: 12-03-2006, 23:20:18 »
93 + 50(καύσιμο) + 400 (σλικ) = 543 Ευρώ :shock:
Στην καλύτερη,αλλιώς πάει 580Ε..

Σόρρυ παιδιά,αλλά για τόσο σύντομα δεν έχω τα φράγκα.. :oops: Αν τα είχα θα τα έριχνα σε ανάρτηση.. :twisted:
Θα μπορέσω όμως να παρευρεθώ και να σας πειράζω!!! :razz:
1ο σταδιάκι δεξιά...!!

  • Αποσυνδεδεμένος gvala
  • Rookie member
  • *
  • Μηνύματα: 346
  • Φύλο: Άντρας
Track day ξανα;
« Απάντηση #48 στις: 12-03-2006, 23:24:39 »
Κατ΄ αρχάς δύο διευκρινήσεις:

1. Ειρωνεία σημαίνει σαρκασμός, κοροϊδία, σάτιρα. Ποτέ δεν χρησιμοποίησα κάτι τέτοιο. ¶ρα το ....
Παράθεση από: Nordvinden
Το λοιπόν, μάζευτην ειρωνία, όταν απευθύνεσαι στην πάρτη μου.
.... δεν εχει νόημα.
2.
Παράθεση από: leon@mania
Παράθεση από: gvala
Για πηγαινε σε βρεγμενο Μερκουρη με κλειστό δρομο και χρονομετρηση να δεις τι πιάνεις .... (θα σου κοστισει και λιγότερα και ειναι και πιο risky)
Αλλά εκει μπορει να δεις και κανα Cei να σου αναβει φωτα και δε λεει ....

Μπα τι έγινε ? Η πίστα ξαφνικά έγινε Μερκούρης ?Γιατι προχθες που τον ανεβοκατέβηκα ακόμα δημόσιος δρόμος ήταν.Οσο για τo risky θα διαφωνήσω.Η 200άρα στην μέτρια του λαγονησίου είναι απείρως πιο risky


Tα bold κάτι πολυ συγκεκριμενο σημαινουν, ετσι δεν ειναι;

Επί της ουσίας.
- Στοφή των 200+ και μαλιστα με (οσο φτιαγμενο και να ειναι) πολιτικό αυτοκίνητο δεν ειναι μέτρια. Ανοιχτή στροφή είναι. Κάτι λιγότερο από καμπή.
- Αν φίλε Nordvinden κυνηγηθείς με μενα και μου ριξεις καμμια 10αρια δευτερόλεπτα στο χιλιόμετρο (που αυτό θα γινει, ειμαι σίγουρος), δεν θα σε κανει γρήγορο. Πιο γρηγορο απο μενα, σιγουρα. Απόλυτα γρήγορο, όχι.
Ένας τρόπος υπάρχει για όλους να αποδείξουν ότι ειναι αντικειμενικά γρήγοροι. Το χρονόμετρο! Εκει, και σε αντιπαράθεση με τους "αντικειμενικά" πιο γρηγορους (λόγω χρονομέτρου) μπορεί μόνο κάποιος να αποδείξει την απόλυτη αξία του.
Επιδόσεις του τύπου "πέρασα αερα το πέταλο" ή "πέρασα με τα τεσσερα τη βρύση" δεν λένε τιποτα για απόλυτη ταχύτητα. Αντικειμενικά πάντα!
- Οι συνθηκες που συναντάει κάποιος σε μια ειδική μερικών (αρκετών συνηθως) χιλιομέτρων, που πραγματικά δεν ξερει τι θα βρει στην επόμενη -στο περιπου γνωστή- στροφή (χωματα από τον προηγουμενο π.χ.) και εχοντας στην ακρη του δρομου δεντρα στην καλυτερη ή γκρεμια στη χειρότερη περίπτωση, στην προσπάθεια του να παει -αντικειμενικά- γρηγορα και εχοντας υπολογισει ολο το πλάτος του δρόμου (πραγμα που σημαινει ότι το παραμικρό γλίστρημα ισουται με καταστροφή) δεν συγκρινονται με την "ασφάλεια" της ανοιχτής της Σαρωνίδας. Τα 200+ στην Σαρωνίδα είναι risky για τους άτυχους διερχόμενους (που δεν φταινε και τιποτα)
- Στο "δίλημμα" πίστα ή δρόμος, για μενα η απαντηση ειναι απλή: Αγώνες, στη πιστα ή στο δρόμο. Με χρονομετρο, για να μπορεσω να αποδειξω (εστω στον εαυτο μου και μονο) τι αξιζω. Ένας αγωνας για μια τελείως ερασιτεχνικη συμμετοχή κοστιζει λιγοτερο απο τα μισα ενος κιτ τετραπίστονων, και ενα αξιοπρεπες αγωνιστικό Ν1 ή Ε2, όσο ενα body kit, αντε λιγο πιο πανω.
Αυτά

Track day ξανα;
« Απάντηση #49 στις: 13-03-2006, 13:21:15 »
Παράθεση από: nfot

Με ενα προχειρο υπολογισμο:
Απριλιος : 1.000 + 190 + 300 + 57 = 1.547 Ευρω + 15Ευρω / ατομο.
Για 10 οδηγους : ~ 170 Ευρω / οδηγο
Για 15 οδηγους : ~ 120
Για 20 οδηγους : ~ 93

Ξεκιναω λοιπον τη λιστα των συμμετοχων.
nfot

Πολλά δεν είναι ρε παίδες ? Αμα υπολογίσεις και βενζίνες , διαμονή , βενζίνες και τυχόν φθορές πάει πολλά. Για τους Αθηναίους και μόνο υπάρχει πιθανότητα να κανονίσουμε κάτι για Μέγαρα έστω κι αν δεν έχουμε την αποκλειστική χρήση της πίστας ? Ξέρω πως βάσει των λεγόμενων σας δεν εχει καμία σχέση με τα Μέγαρα αλλά το κόστος είναι αρκετά μεγάλο.

Υ.Γ gvala δεν είχα προσέξει οτι ανέφερες για κλειστό Μερκούρη οπότε σου ζητώ συγνώμη για το σχόλιο. Η αντιπαράθεση δεν εχει θέση στο τόπικ τουτο.

  • Αποσυνδεδεμένος Studio54
  • Elite member
  • *
  • Μηνύματα: 3623
  • Φύλο: Άντρας
  • www.seatnet.eu
    • www.seatnet.gr
Track day ξανα;
« Απάντηση #50 στις: 13-03-2006, 13:27:21 »
Studio54
Δευτερος στη λίστα.

  • Αποσυνδεδεμένος gvala
  • Rookie member
  • *
  • Μηνύματα: 346
  • Φύλο: Άντρας
Track day ξανα;
« Απάντηση #51 στις: 13-03-2006, 13:47:55 »
Παράθεση από: LEON@MANIA

... Για τους Αθηναίους και μόνο υπάρχει πιθανότητα να κανονίσουμε κάτι για Μέγαρα έστω κι αν δεν έχουμε την αποκλειστική χρήση της πίστας ?


Μακάρι ....

  • Αποσυνδεδεμένος Nordvinden
  • Elite member
  • *
  • Μηνύματα: 3909
  • Φύλο: Άντρας
  • Nordvinden...
    • MX5 ND2 RF G184
Track day ξανα;
« Απάντηση #52 στις: 13-03-2006, 13:51:16 »
Εγώ είχα πει παλιά, να μαζευόμασταν όσο περισσότεροι γίνεται και να κανονίζαμε με 4Τ, να μας πλακώνανε ένα Σ/Κ στο σεμινάριο, με πράματα προσαρμοσμένα στις ανάγκες μας. Δηλαδή και βασικά και κάποια προχώ. Δεν ευδοκίμησε η ιδέα.

I-ya I-ya,
I against I,
Flesh of my flesh,
And mind of my mind,
Two of a kind,
But one won't survive...

  • docmar
  • Επισκέπτης
Track day ξανα;
« Απάντηση #53 στις: 13-03-2006, 13:52:55 »
Με ολο το θαρρος.........ειληκρινα δεν μπορω να καταλαβω, γιατι χρωστα καποιος "εξηγησεις" για το ποσα λεφτα εχει ριξει στο αυτοκινητο του, φτιαχνοντας το μοτερ, βαζοντας καλα φρενα η αναρτησεις και για ποιο λογο τα εχει κανει ολα αυτα, σε καποιον αλλο, η απο εδω "μεσα", η απο οπουδηποτε αλλου, εκτος απο τον ιδιο του τον εαυτο.???? :?:  :roll:

  • Αποσυνδεδεμένος gvala
  • Rookie member
  • *
  • Μηνύματα: 346
  • Φύλο: Άντρας
Track day ξανα;
« Απάντηση #54 στις: 13-03-2006, 13:53:47 »
Παράθεση από: nfot
....
Ξεκιναω λοιπον τη λιστα των συμμετοχων.
nfot


Θέληση υπάρχει, ελπιζω να τα καταφερω κιολας!

Track day ξανα;
« Απάντηση #55 στις: 13-03-2006, 14:24:43 »
Παράθεση από: docmar
Με ολο το θαρρος.........ειληκρινα δεν μπορω να καταλαβω, γιατι χρωστα καποιος "εξηγησεις" για το ποσα λεφτα εχει ριξει στο αυτοκινητο του, φτιαχνοντας το μοτερ, βαζοντας καλα φρενα η αναρτησεις και για ποιο λογο τα εχει κανει ολα αυτα, σε καποιον αλλο, η απο εδω "μεσα", η απο οπουδηποτε αλλου, εκτος απο τον ιδιο του τον εαυτο.???? :?:  :roll:

Κοίτα, κάποιοι πιστευουν οτι το να ξοδευεις τα χρήματα σου και να φτιάχνεις το αυτοκίνητο σου είναι αχρείαστο αν δεν το βάλεις μέσα στην πίστα.Αλλοι λένε οτι δεν με νοιάζει η πίστα εγω το φτιάχνω για να στρίβω ή να πηγαίνω με 300  εκεί που μου αρέσει. Αλλοι πάλι λένε οτι όποιος θέλει να αποδείξει πόσα απίδια βάνει ο σάκος πρέπει να γράψεις χρόνους στις Σερρες - Μέγαρα και άλλοι πάλι λένε οτι το πόσα απίδια βάνει ο σάκος το ξέρουν οι ίδιοι και δεν τους συγκινεί το πισταδόρικο αναμετρημα με τα χρονόμετρα.Ολοι δίκιο πάνω κάτω έχουν , ο καθένας απο την μεριά του και απο τον τρόπο σκέψης του.Το κακό είναι όταν  αρχίζουν οι ειρωνίες απο τις "αυθεντίες" και των δυο group. Το έχουμε ξαναδει το σκηνικό πάντως τόσες φορές που μούχλιασε πια.

Track day ξανα;
« Απάντηση #56 στις: 13-03-2006, 16:29:33 »
Παναγιώτη δεν διάβασες καλά το ποστ μου....
Παράθεση
Για τους Αθηναίους και μόνο υπάρχει πιθανότητα να κανονίσουμε κάτι για Μέγαρα έστω κι αν δεν έχουμε την αποκλειστική χρήση της πίστας ?

  • Αποσυνδεδεμένος spy
  • Enthusiastic member
  • *
  • Μηνύματα: 1554
  • Φύλο: Άντρας
    • 1.8 TSI
Track day ξανα;
« Απάντηση #57 στις: 13-03-2006, 18:43:05 »
Έχουμε και λέμε:

1. Είναι ακόμα νωρίς από το προηγούμενο track day

2. Χωρίς χορηγία είναι πολλά τα λεφτά, αν μάλιστα προσθέσεις και τις βενζίνες

3. Με τη δουλειά μου, πλέον τρέχω σα π@^*%@ς και δεν έχω χρόνο να ξεκουραστώ, παρά μόνο τα ΣΚ

4. Δεν έχω λάστιχα (τα τελευταία παρέδωσαν το πνεύμα στας Σέρρας), άρα πρέπει να αγοράσω άλλα...

Οπότε ύστερα από όλα αυτά, είναι πλέον προφανές ότι τον Απρίλιο :arrow:  Θα σε πατήσω κάτω αγωνιάρη nfot s..  o:-Ohamer  ;-)steering  :-(ranting

  • Αποσυνδεδεμένος Studio54
  • Elite member
  • *
  • Μηνύματα: 3623
  • Φύλο: Άντρας
  • www.seatnet.eu
    • www.seatnet.gr
Track day ξανα;
« Απάντηση #58 στις: 13-03-2006, 20:02:32 »
Αυτό είναι το πνεύμα που γουστάρω..... Nfot ΘΑ ΣΕ ΣΚΙΣΩ !!!!!

  • Αποσυνδεδεμένος Nordvinden
  • Elite member
  • *
  • Μηνύματα: 3909
  • Φύλο: Άντρας
  • Nordvinden...
    • MX5 ND2 RF G184
Track day ξανα;
« Απάντηση #59 στις: 13-03-2006, 20:13:51 »
Παράθεση από: LEON@MANIA
Το κακό είναι όταν  αρχίζουν οι ειρωνίες απο τις "αυθεντίες" και των δυο group. Το έχουμε ξαναδει το σκηνικό πάντως τόσες φορές που μούχλιασε πια.


Εγώ πάντως, Γιώργη, ούτε "αυθεντία" δήλωσα ποτέ σε δρόμο ή σε πίστα, ούτε έχω ειρωνικό στυλάκι, γραπτό η προφορικό, απέναντι σε οιονδήποτε...
Αλλά ως εκεί.
Όντως το θέμα είναι μουχλιασμένο.

I-ya I-ya,
I against I,
Flesh of my flesh,
And mind of my mind,
Two of a kind,
But one won't survive...