Τελευταία μηνύματα

Σελίδες: 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10
41
Leon IV (mk4) / Απ: Μάλλον δεν πουλάει το leon
« Τελευταίο μήνυμα από giannisma στις 09-03-2023, 00:06:28 »
Ποιες είναι οι «πολύ πιο ποιοτικές, αξιόπιστες προτάσεις, με πρεστίζ και περισσότερα χρόνια εγγύηση»; Και σε τί τιμή;
δες Hyundai i30 σε θέμα εγγύησης ποιότητας εσωτερικού και κινητήρα
Ford puma st line design πάνω κάτω ίδια ποιότητα με περισσότερη προσοχή στην λεπτομέρεια ΚΑΤ έμε. Όπως και το focus που βγαίνει στα ίδια λεφτά και έχει 8 χρόνια εγγύηση.
Και αν είσαι και του φαίνεσαι με 28 περίπου παίρνεις βασικό Aclass. Αυτή είναι η γνώμη μου πάντα, δηλαδή για εμένα πχ το focus είναι πιο ολοκληρωμένο απ το νέο Leon με βάση την ποιότητα στο εσωτερικό όπως και το I30. Ίσως το βλέπω έτσι επειδή κάνω άμεση σύγκριση του νέου λεον με το 5f
42
Leon IV (mk4) / Απ: Μάλλον δεν πουλάει το leon
« Τελευταίο μήνυμα από disino στις 08-03-2023, 15:43:37 »
Ποιες είναι οι «πολύ πιο ποιοτικές, αξιόπιστες προτάσεις, με πρεστίζ και περισσότερα χρόνια εγγύηση»; Και σε τί τιμή;
43
Leon IV (mk4) / Απ: Μάλλον δεν πουλάει το leon
« Τελευταίο μήνυμα από giannisma στις 08-03-2023, 10:23:48 »
Εγώ θα σας πω τη γνώμη μου για το νέο λεον. Αρχικά Τα 1.4 204 δεν υπάρχουν πουθενά ούτε καν στους καταλόγους επειδη οι χρόνοι παράδοσης είναι τεράστιοι. Επίσης είναι τόσο υψηλή η τιμή και συμφέρει μόνο εταιρίες,άρα κυρίως leasing γιατί γλιτώνουν τον φόρο εταιρικής χρήσης αν είναι υβριδικό.
Πάμε λοιπόν στο θέμα που προσωπικά με ενοχλεί συγκεκριμένα στο Leon και Cupra formentor.
Επισκέφθηκα την έκθεση χωρίς πωλητές κλπ καθώς περίμενα να μ αλλάξουν τον αερόσακο στην ανάκληση για το 5f. Με ενοχλεί ΑΦΑΝΤΑΣΤΑ το ότι μερικέ σημεία του αυτοκινήτου έχουν φθηνησει σε σχέση με τον προκάτοχο. Αυτοκίνητα με 0 χλμ και σπρώχνοντας την πόρτα ακούς τα κλασσικά κρρρρκρρρ από τις χειρολαβές που άκουγες σε αμαξια όταν ήταν καινούργια το 2003 πχ Leon 1m golf 4 κλπ. Στο formentor είναι ελάχιστα καλύτερα τα πράγματα. Επίσης με ενοχλεί ότι για να πάρεις ακόμα και το άδειο style, η προσθήκη του dsg σε ανεβάζει τόσο ψηλά στην τιμή που συμφέρει να πας σε 1.5 fr. Ακόμα ένα πραγματακι που  Τέλος νομίζω ότι το value for money έχει χαθεί στο συγκεκριμένο μοντέλο, υπάρχουν πολύ πιο ποιοτικές κατά τη γνώμη μου κατασκευές με περισσότερα χρόνια εγγύηση,αξιοπιστίας ίσως αλλά και πρεστίζ που ενδιαφέρει πολλους. Τέλος κάτι που με πειράξει λιγάκι είναι ότι έχουν βάλει μαύρη πλαφονιέρα σε όλα τα μοντέλα ακόμα και στη γκρι οροφή εσωτερικού.. λεπτομέρεια αλλά είναι βλακεία.
44
Leon IV (mk4) / Απ: Μάλλον δεν πουλάει το leon
« Τελευταίο μήνυμα από Giannis20VT στις 08-03-2023, 09:29:13 »
Θεσσαλονικη, μεσα σε ένα έτος ζητημα ειναι να εχω δει 10 Leon τελευταιας γενιάς. Ειδα ενα προχθες και αυτο απο leasing.
Φυσικά και τα νέα αυτοκινητα ειναι πλεον ακριβοτερα, αλλά αυτο ισχύει για ολες τις εταριες γενικά. Γυρω μου βλεπω πολλά νέα αυτοκινητα, (η Peugeot εχει ξεσκισει με τα 2008 και 3008, που δεν τα λες και φτηνα), αλλά Leon δεν βλέπω.
45
Leon IV (mk4) / Απ: Μάλλον δεν πουλάει το leon
« Τελευταίο μήνυμα από linkin dad στις 07-03-2023, 09:33:46 »
απλό είναι όλοι έχουμε από ένα αυτοκίνητο πια και λόγος να το αλλάξουμε δεν υπάρχει

δεν έχουν κάτι καινούριο να προσφέρουν πέραν από οθόνες και λιγότερα άλογα

και είναι πολύ ακριβά τα καινούρια σε σχέση με το μισθό του Έλληνα τίποτα δεν πουλάει όχι μόνο το leon
Ακριβως οπως το γραφεις.Το μεγαλο κοστος των καινουργιων εχει παρασυρει προς τα πανω και το κοστος των μεταχειρισμενων. :down:
46
Leon IV (mk4) / Απ: Μάλλον δεν πουλάει το leon
« Τελευταίο μήνυμα από costasibiza84 στις 06-03-2023, 23:07:44 »
απλό είναι όλοι έχουμε από ένα αυτοκίνητο πια και λόγος να το αλλάξουμε δεν υπάρχει

δεν έχουν κάτι καινούριο να προσφέρουν πέραν από οθόνες και λιγότερα άλογα

και είναι πολύ ακριβά τα καινούρια σε σχέση με το μισθό του Έλληνα τίποτα δεν πουλάει όχι μόνο το leon

47
Leon IV (mk4) / Απ: Μάλλον δεν πουλάει το leon
« Τελευταίο μήνυμα από disino στις 06-03-2023, 17:27:36 »
Καλησπέρα σε όλους...

Και επειδή τα posts εξακολουθούν να είναι ελάχιστα... τελικά τι συμβαίνει?
Ακριβό;
Υπερεκτιμημένο?
Υπάρχουν άλλα καλύτερα VFM?
Προβληματικό;
Οι χρόνοι παράδοσης ξέρει κανείς εάν έχουν αλλάξει? Πριν κανένα χρόνο η SEAT έλεγε 9+ μήνες..
Καλησπέρα.

Δεν ξέρω αν μπορεί κανείς να δώσει ακριβή απάντηση σε αυτό το ερώτημα.

Ακριβό δεν είναι σίγουρα, αναλογικά με τα υπόλοιπα, αλλά υπάρχουν και φθηνότερα, πλέον, που αποτελούν καλές προτάσεις.

Προβληματικό δε θα το έλεγα, αλλά δεν έχει την εγγύηση που έχουν οι Κορεάτες, πχ.

Για χρόνους παράδοσης, δε γνωρίζω.
48
Leon IV (mk4) / Απ: Μάλλον δεν πουλάει το leon
« Τελευταίο μήνυμα από dolphin στις 04-03-2023, 19:16:43 »
Καλησπέρα σε όλους...

Και επειδή τα posts εξακολουθούν να είναι ελάχιστα... τελικά τι συμβαίνει?
Ακριβό;
Υπερεκτιμημένο?
Υπάρχουν άλλα καλύτερα VFM?
Προβληματικό;
Οι χρόνοι παράδοσης ξέρει κανείς εάν έχουν αλλάξει? Πριν κανένα χρόνο η SEAT έλεγε 9+ μήνες..
49
Συναντήσεις Β. ΕΛΛΑΔΑΣ / Απ: Συναντηση μελων απο Β.Ελλαδα.
« Τελευταίο μήνυμα από disino στις 19-02-2023, 21:55:19 »
Δε πειραζει, λιγοι και καλοι!δεν εχει σημασια η ποσοτητα..η ..ποιοτητα. :xa:

 :agree: :agree: :goodpost: :goodpost:
50
Συναντήσεις Β. ΕΛΛΑΔΑΣ / Απ: Συναντηση μελων απο Β.Ελλαδα.
« Τελευταίο μήνυμα από madbad31 στις 19-02-2023, 14:04:49 »
Δεν υπάρχουν πλεον κ πολλά ατομα.. :crying:
κάποτε κατι γινόταν ..οι φωτογραφίες  εμειναν...


Δε πειραζει, λιγοι και καλοι!δεν εχει σημασια η ποσοτητα..η ..ποιοτητα. :xa:
Σελίδες: 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10