Τελευταία μηνύματα

Σελίδες: [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10
1
Leon IV (mk4) / Απ: Μαλακό τιμόνι μετά τα 100;;
« Τελευταίο μήνυμα από tsofras στις 06-09-2021, 22:54:49 »
Οσο είναι στο sport μέχρι τα 100 έχω "βαρύ" τιμόνι, σε σημείο να λες ναι ρε φίλε, οδηγώ αμάξι και μπορώ να του δώσω.
Μετά τα 100 το τιμόνι γίνεται ίδιο με του normal.

Δοκίμασα και το προφίλ individual με επιλογές:
σύστημα διευθυντής : sport
κινητήρα : sport
Clima: eco

Μέχρι τα 100 πέτρα, μετά τα 100 βούτυρο.
Άνοιξα πριν λίγο μέχρι τα 170 το τιμόνι δεν έγινε βαρύ πουθενά και έχω αγχωθεί τώρα έτσι, γτ πες θέλω να παίξω ξανά στο δρόμο, με τόσο ελαφρύ τιμόνι σε τέτοιες ταχύτητες χάνω την αίσθηση και σε σκάσιμο (ατσουμπαλος δρόμος) όπως και σήμερα θα κουνηθεί περισσότερο το τιμόνι απ οτι πρέπει, καμιά sport αίσθηση δλδ.
Πήγαινε να το δούνε ρε μαν, απλά διάβασα για bug που μπορεί να αλλάζουν τα προφίλ μόνα τους στα δικά μας για αυτό στο είπα

Sent from my RMX2170 using Tapatalk

2
« Τελευταίο μήνυμα από xRRx στις 06-09-2021, 22:34:57 »
Χμμμ εμένα δεν μου το έχει κάνει , το έχω πάντα σε σπορ προφίλ βέβαια δεν έχω δοκιμάσει τα άλλα.
Υπάρχει περίπτωση να άλλαξε προφίλ?

Οσο είναι στο sport μέχρι τα 100 έχω "βαρύ" τιμόνι, σε σημείο να λες ναι ρε φίλε, οδηγώ αμάξι και μπορώ να του δώσω.
Μετά τα 100 το τιμόνι γίνεται ίδιο με του normal.

Δοκίμασα και το προφίλ individual με επιλογές:
σύστημα διευθυντής : sport
κινητήρα : sport
Clima: eco

Μέχρι τα 100 πέτρα, μετά τα 100 βούτυρο.
Άνοιξα πριν λίγο μέχρι τα 170 το τιμόνι δεν έγινε βαρύ πουθενά και έχω αγχωθεί τώρα έτσι, γτ πες θέλω να παίξω ξανά στο δρόμο, με τόσο ελαφρύ τιμόνι σε τέτοιες ταχύτητες χάνω την αίσθηση και σε σκάσιμο (ατσουμπαλος δρόμος) όπως και σήμερα θα κουνηθεί περισσότερο το τιμόνι απ οτι πρέπει, καμιά sport αίσθηση δλδ.
3
« Τελευταίο μήνυμα από tsofras στις 06-09-2021, 22:26:07 »
Σήμερα μετά απο κατι ανοίγματα που είχα σε δρόμο με ήπιες στροφές παρατήρησα πως μετά τα 100 το τιμόνι μαλακώνει σε πραγματικά επικίνδυνο βαθμό.
Το έχει παρατηρήσει κανείς άλλος;
Χμμμ εμένα δεν μου το έχει κάνει , το έχω πάντα σε σπορ προφίλ βέβαια δεν έχω δοκιμάσει τα άλλα.
Υπάρχει περίπτωση να άλλαξε προφίλ?

4
Leon IV (mk4) / Μαλακό τιμόνι μετά τα 100;;
« Τελευταίο μήνυμα από xRRx στις 06-09-2021, 22:18:59 »
Σήμερα μετά απο κατι ανοίγματα που είχα σε δρόμο με ήπιες στροφές παρατήρησα πως μετά τα 100 το τιμόνι μαλακώνει σε πραγματικά επικίνδυνο βαθμό.
Το έχει παρατηρήσει κανείς άλλος;
5
Καλωσόρισμα νέων μελών / New Members / Απ: Hello there! - Ακης Leon Mk3 1.5 TGI
« Τελευταίο μήνυμα από JohnnyT στις 03-09-2021, 10:56:41 »
Ναι σωστά υπόθεση, όταν πάω ξανά για σέρβις θα ρωτήσω και θα σου πω. Ισχύει η αλλαγή δεν είναι διακριτή.
6
« Τελευταίο μήνυμα από phoinix_gr στις 03-09-2021, 10:35:40 »
Ναι, έχω παρατηρήσει την ίδια συμπεριφορά στο γέμισμα..Καίει για λίγο βενζίνη μετα το γέμισμα.

Δεν ξέρω αν είναι σωστή η υπόθεση σου η όχι, (για ποιο λόγο το κάνει ακριβώς). Μπορεί και να είναι σωστή. Αλλά υπόθεση είναι, μιας και είναι κάτι που δεν υπάρχει πουθενά γραμμένο.

Να πω την αλήθεια, δεν έχω καθήσει να το αναλύσω ιδιαίτερα. Ούτε καν του δίνω σημασία πια, μιας και η αλλαγή είναι αυτόματη και δεν την καταλαβαίνω.

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

7
« Τελευταίο μήνυμα από JohnnyT στις 03-09-2021, 01:55:08 »
Αυτο πως το γνωρίζουμε?

Με συγχωρεις που σου απανταω ετεροχρονισμενα.

Θα το εχεις παρατηρησει εως τωρα οτι αν αφησεις το αεριο να τελειωσει και δουλεψει με βενζινη για 30 λεπτα πχ οταν πας να βαλεις αεριο ξανα στο γυρναει σχεδον αμεσως σε αεριο.
Αν εισαι συνεχεια με αεριο καθε φορα που ανεφοδιαζεις στη αρχη δουλευει βενζινη με βαση καποιο κριτηριο (προσωπικη μου αποψη-ποση βενζινη εκαψε, δηλαδη τα ml που ψεκαστηκαν).
Για λιπανση και διατηρηση του συστηματος της βενζινης το κανει αυτο. Ειμαι σιγουρος πως γνωριζεις οτι ο κινητηρας εχει ειδικες επιστρωσεις για τις θερμοκρασιες που σηκωνει το αεριο, ωστοσο επειδη ειναι ξηρη η καυση ειναι και το θεμα της λιπανσης. Αν κανω λαθος μου λες..

Πλεον εμενα καιει πολυ λιγη...ουτε 4-5 λιτρα το τριμηνο..δεν ξερω αν φταιει κατι η εχει κανει καποιο adptation κλπ..αλλα δεν κουνιεται καθολου ο δεικτης της βενζινης..αυτα τα λιγα που καιει οταν βαζω αεριο.
8
Leon IV (mk4) / Απ: Πρόβλημα με after market συναγερμό και κλείσιμο παραθύρων
« Τελευταίο μήνυμα από xRRx στις 22-08-2021, 18:45:16 »
Αφού το seat connect έχει GPS tracker γιατί να βάλει κάποιος συναγερμό;
9
Leon IV (mk4) / Απ: Ελαφρύς-μικρός θόρυβος "στα χαμηλά".
« Τελευταίο μήνυμα από tsofras στις 22-08-2021, 16:32:40 »
Το είχα γράψει στη πρώτη σελίδα
Σορυ μαν το είχα ξεχάσει.
Διάβαζα σε άλλο φόρουμ για νέο κάτοχο χειροκίνητου FR και αναφέρει ότι δεν ακούει κανέναν ήχο από τις αλλαγές

10
Leon IV (mk4) / Απ: Ελαφρύς-μικρός θόρυβος "στα χαμηλά".
« Τελευταίο μήνυμα από xRRx στις 19-08-2021, 16:16:04 »
Ε πες μας με τι είχαν σχέση οι δικοί σου?

Το είχα γράψει στη πρώτη σελίδα
Καλησπέρα, αυτούς τους ήχους τους είχα και γω, ο ένας ακούγεται όταν εμφανίζεται το eco στο καντράν και μου είπαν πως όταν μπαίνει το eco υπάρχει μια βαλβίδα στο πίσω μέρος της μηχανής γι αυτό και το ακούμε και ο 2ος ήχος προέρχεται απο την θερμομόνωση της εξάτμισής (τον εντοπίζεις εύκολα αν χτυπήσεις το πλαστικό κάλυμμα κάτω απο το αμάξωμα ανάμεσα στις δυο πόρτες του οδηγού και πίσω) αυτός ο ήχος σταμάτησε πιέζοντας πιο μέσα την μόνωση και δεν έρχεται σε επαφή με την εξάτμιση, ο ήχος απο τον κινητήρα είναι φυσιολογικός.

Δε ξέρω αν σας κατατόπισα, στη διάθεση σας. :ok:
Σελίδες: [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10