Αποστολέας Θέμα: Μάλλον δεν πουλάει το leon  (Αναγνώστηκε 32258 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

  • Συνδεδεμένος gcap
  • FR 1.8 5F -Γιάννης
  • Rookie member
  • *
  • Μηνύματα: 324
  • Φύλο: Άντρας
    • Pics
Απ: Μάλλον δεν πουλάει το leon
« Απάντηση #60 στις: 22-10-2022, 20:16:59 »
Χμμ δεν την σκέφτομαι την 4κινηση...δεν έχω θέμα σε αυτό. Τώρα όσον αφορά το 1.6 με τα 200 άλογα ναι αυτό θα το σκεφτόμουν

Αυτό εννοούσα: όταν την έχεις δε τη σκέφτεσαι. Μόλις τη χάσεις το καταλαβαίνεις. Φυσικά ο καθένας βάζει τις προτεραιότητές του.
Ειδικότερα στο seatclub.gr/forum δεν επιτρέπεται:
5. Απαγορεύεται το «trolling»... που έχει ως στόχο τη δημιουργία ερίδων και αντιδικιών...
6. Η χρήση απρεπών, ειρωνικών, προκλητικών, προσβλητικών, δυσφημιστικών ή υβριστικών εκφράσεων....

  • Αποσυνδεδεμένος polioan
  • Newbie member
  • *
  • Μηνύματα: 42
  • Φύλο: Άντρας
    • Ibiza - Top Gun
Απ: Μάλλον δεν πουλάει το leon
« Απάντηση #61 στις: 22-10-2022, 20:54:17 »
Αυτό εννοούσα: όταν την έχεις δε τη σκέφτεσαι. Μόλις τη χάσεις το καταλαβαίνεις. Φυσικά ο καθένας βάζει τις προτεραιότητές του.
Γιατί να την σκέφτομαι; Εκτός από τα καλά ρεπριζ, την καλή κίνηση σε χωματόδρομους, λίγο καλύτερη συμπεριφορά στα χιόνια και μεγαλύτερη ασφάλεια σε πέταλα με μεγάλες ταχύτητες που αλλού μπορεί να με κάνει να το σκέφτομαι;

  • Συνδεδεμένος gcap
  • FR 1.8 5F -Γιάννης
  • Rookie member
  • *
  • Μηνύματα: 324
  • Φύλο: Άντρας
    • Pics
Απ: Μάλλον δεν πουλάει το leon
« Απάντηση #62 στις: 22-10-2022, 21:21:06 »
Γιατί να την σκέφτομαι; Εκτός από τα καλά ρεπριζ, την καλή κίνηση σε χωματόδρομους, λίγο καλύτερη συμπεριφορά στα χιόνια και μεγαλύτερη ασφάλεια σε πέταλα με μεγάλες ταχύτητες που αλλού μπορεί να με κάνει να το σκέφτομαι;

Όπως ανέφερα πιο πάνω στο βρεγμένο όπου είδα μεγάλη διαφορά στα δύο αυτοκίνητα. Με το 4κίνητα κινούμαι σχεδόν σα να είναι στεγνό. Το μπροστά με πολύ λίγα γλυστρά. Ξαναλέω ο καθένας κρίνει για τον εαυτό του και σύμφωνα με τον τρόπο που οδηγά. Την αποψή μου λέω.
Ειδικότερα στο seatclub.gr/forum δεν επιτρέπεται:
5. Απαγορεύεται το «trolling»... που έχει ως στόχο τη δημιουργία ερίδων και αντιδικιών...
6. Η χρήση απρεπών, ειρωνικών, προκλητικών, προσβλητικών, δυσφημιστικών ή υβριστικών εκφράσεων....

  • Αποσυνδεδεμένος polioan
  • Newbie member
  • *
  • Μηνύματα: 42
  • Φύλο: Άντρας
    • Ibiza - Top Gun
Απ: Μάλλον δεν πουλάει το leon
« Απάντηση #63 στις: 22-10-2022, 21:54:05 »
Όπως ανέφερα πιο πάνω στο βρεγμένο όπου είδα μεγάλη διαφορά στα δύο αυτοκίνητα. Με το 4κίνητα κινούμαι σχεδόν σα να είναι στεγνό. Το μπροστά με πολύ λίγα γλυστρά. Ξαναλέω ο καθένας κρίνει για τον εαυτό του και σύμφωνα με τον τρόπο που οδηγά. Την αποψή μου λέω.
Τον παράγοντα του βρεγμένου δρόμου ξέχασα να τον γράψω στην παραπάνω λίστα. Θεωρώ όμως ότι ο σωστός οδηγός δεν θα έπρεπε να κάνει ράλι...

  • Συνδεδεμένος gcap
  • FR 1.8 5F -Γιάννης
  • Rookie member
  • *
  • Μηνύματα: 324
  • Φύλο: Άντρας
    • Pics
Απ: Μάλλον δεν πουλάει το leon
« Απάντηση #64 στις: 22-10-2022, 23:28:31 »
Γιατί το λες αυτό? Ράλι γίνονται σε όλο τον κόσμο. Στη Φινλανδία αν δε κάνω λάθος, που έχουν από τους καλύτερους οδηγούς στον κόσμο, κάνουν ράλι με αυτοκίνητα μέχρι 500€ για να μπορούν να συμμετέχουν όλοι. Αλλά που κολάει στο ότι ένα 4κίνητο συμπεριφέρεται στο βρεγμένο σχεδόν σαν να είναι σε στεγνό? Η πρόσθετη ασφάλεια δε σε ενδιαφέρει?
Ειδικότερα στο seatclub.gr/forum δεν επιτρέπεται:
5. Απαγορεύεται το «trolling»... που έχει ως στόχο τη δημιουργία ερίδων και αντιδικιών...
6. Η χρήση απρεπών, ειρωνικών, προκλητικών, προσβλητικών, δυσφημιστικών ή υβριστικών εκφράσεων....

  • Αποσυνδεδεμένος polioan
  • Newbie member
  • *
  • Μηνύματα: 42
  • Φύλο: Άντρας
    • Ibiza - Top Gun
Απ: Μάλλον δεν πουλάει το leon
« Απάντηση #65 στις: 22-10-2022, 23:47:50 »
Γιατί το λες αυτό? Ράλι γίνονται σε όλο τον κόσμο. Στη Φινλανδία αν δε κάνω λάθος, που έχουν από τους καλύτερους οδηγούς στον κόσμο, κάνουν ράλι με αυτοκίνητα μέχρι 500€ για να μπορούν να συμμετέχουν όλοι. Αλλά που κολάει στο ότι ένα 4κίνητο συμπεριφέρεται στο βρεγμένο σχεδόν σαν να είναι σε στεγνό? Η πρόσθετη ασφάλεια δε σε ενδιαφέρει?
Το ράλι που λες με το ράλι του Έλληνα απλού οδηγού δεν ταιριάζει!
Η πρόσθετη ασφάλεια φυσικά και με ενδιαφέρει, απλά τώρα στην 2τροχη κίνηση δεν θα πηγαίνω απλά όπως πηγαίνω με την 4κίνηση.
Είναι απλή λογική.
Όπως έγραψα και παραπάνω, είχα κάνει παραγγελία το καινούριο LEON MK4. Άρα το ίδιο θα μου έγραφες ως προς την πρόσθετη ασφάλεια.

  • Συνδεδεμένος gcap
  • FR 1.8 5F -Γιάννης
  • Rookie member
  • *
  • Μηνύματα: 324
  • Φύλο: Άντρας
    • Pics
Απ: Μάλλον δεν πουλάει το leon
« Απάντηση #66 στις: 23-10-2022, 02:38:58 »
Το ράλι που λες με το ράλι του Έλληνα απλού οδηγού δεν ταιριάζει!
Η πρόσθετη ασφάλεια φυσικά και με ενδιαφέρει, απλά τώρα στην 2τροχη κίνηση δεν θα πηγαίνω απλά όπως πηγαίνω με την 4κίνηση.
Είναι απλή λογική.
Όπως έγραψα και παραπάνω, είχα κάνει παραγγελία το καινούριο LEON MK4. Άρα το ίδιο θα μου έγραφες ως προς την πρόσθετη ασφάλεια.
Φυσικά το ίδιο θα έγραφα, άλλωστε δε σχολίασα πριν αναφέρεις ότι οδηγείς 4κίνητο. Μοιράστηκα την πολύ κοντινή μου εμπειρία από 4 σε 2 θεωρώντας ότι θα σε ενδιέφερε, για αυτό υπάρχουν αυτά τα φόρουμ. Δείχνεις να το έχεις σκεφτεί εκεταμένα. Καλά και ασφαλή χιλιόμετρα με το νέο αυτοκίνητο.
Ειδικότερα στο seatclub.gr/forum δεν επιτρέπεται:
5. Απαγορεύεται το «trolling»... που έχει ως στόχο τη δημιουργία ερίδων και αντιδικιών...
6. Η χρήση απρεπών, ειρωνικών, προκλητικών, προσβλητικών, δυσφημιστικών ή υβριστικών εκφράσεων....

  • Αποσυνδεδεμένος polioan
  • Newbie member
  • *
  • Μηνύματα: 42
  • Φύλο: Άντρας
    • Ibiza - Top Gun
Απ: Μάλλον δεν πουλάει το leon
« Απάντηση #67 στις: 23-10-2022, 12:17:53 »
Ναι το έχω καλοσκεφτεί είναι η αλήθεια.
Και επειδή δεν μπορώ να πληρώνω τεράστια ποσά για ζημιές που βγαίνουν που και που για το audi, θεωρώ να τα δίνω σε δόσεις για ένα καινούριο και ας μην είναι 4κινητο.
Σε ευχαριστώ πολύ πάντως φίλε μου.

  • Αποσυνδεδεμένος giannisma
  • Enthusiastic member
  • *
  • Μηνύματα: 871
  • Φύλο: Άντρας
  • SEATCLUB.GR
    • Seat Leon 5F 1.2 DSG
Απ: Μάλλον δεν πουλάει το leon
« Απάντηση #68 στις: 25-10-2022, 21:24:17 »
Λοιπόν, παιδιά! Να σας πω την ιστορία μου που την θεωρώ πολύ κακή και τραγική.
Όπως σας είχα ενημερώσει, είχα παραγγείλει τον Δεκέμβριο 2021 το FR PLUS με έξτρα τις ηλεκτρικές αναρτήσεις, τα εσωτερικά LED, BLIND SPOT και 10άρα οθόνη.
Πριν μισό μήνα ο αντιπρόσωπος με ενημέρωσε ότι το αμάξι σε λίγες ημέρες θα ήταν Θεσσαλονίκη.
Πραγματικά ήρθε...
Εχθές με πήρε τηλέφωνο για να συζητήσουμε από κοντά.
Σήμερα το πρωί που πήγα στο ραντεβού, το βλέπω εξωτερικά(!!)
Μπαίνω μέσα και με ενημερώνει το εξής:
Το αμάξι όπως το είδες ήρθε, ΑΛΛΑ....
Δεν έχει τις ηλεκτρικές αναρτήσεις, τα BLIND SPOT και την 10άρα οθόνη, αλλά την 8άρα.
Ενδιάμεσα, καμία ενημέρωση από πουθενά για όλο το γεγονός.
Οπότε, μου αναφέρει ότι μου δίνονται 3 επιλογές:
1) Το παίρνω όπως είναι σε χαμηλότερη τιμή, με αφαίρεση δηλαδή των έξτρα αξεσουάρ
2) Ξαναπαραγγέλνουμε το ίδιο που ζήτησα στην ίδια τιμή, αλλά ποιος ξέρει πότε θα έρθει, αλλά με προτεραιότητα παράδοσης πανελλαδικά 1ο το δικό μου(σύμφωνα με τα λεγόμενά του, που το αποκλείω!!!)
3) Δεν το παραλαμβάνω και μου δίνεται η προκαταβολή πίσω.

Χωρίς να αρχίσω να ψάχνω ποιος ευθύνεται και αν κάνανε την @@ριά και το δώσανε κάπου ή η εισαγωγική ή η αντιπροσωπεία σε κάποιο φιλαράκι τους, τα νεύρα μου έγιναν κρόσια.

Πείτε μου την δική σας γνώμη. Είδα ξεκίνησα από το πρωί και βλέπω για KIA XCEED GT-LINE

Με εκτίμηση,
Εκνευρισμένος Πολύβιος (:face_with_head_bandage: )
το αυτοκίνητο που ήρθε ήδη πωλείται στο καρ έναντι 26190

  • Αποσυνδεδεμένος polioan
  • Newbie member
  • *
  • Μηνύματα: 42
  • Φύλο: Άντρας
    • Ibiza - Top Gun
Απ: Μάλλον δεν πουλάει το leon
« Απάντηση #69 στις: 25-10-2022, 22:25:05 »
Νομίζω το είδα...

  • Αποσυνδεδεμένος giannisma
  • Enthusiastic member
  • *
  • Μηνύματα: 871
  • Φύλο: Άντρας
  • SEATCLUB.GR
    • Seat Leon 5F 1.2 DSG

  • Αποσυνδεδεμένος polioan
  • Newbie member
  • *
  • Μηνύματα: 42
  • Φύλο: Άντρας
    • Ibiza - Top Gun
Απ: Μάλλον δεν πουλάει το leon
« Απάντηση #71 στις: 26-10-2022, 16:05:42 »
Ναι ναι αυτό είναι, αλλά δεν έχει βάλει φωτογραφίες εσωτερικά. Έχει πάρει από το ίντερνετ.... Να τις βάλω εγώ που τις έχω; 🤣🤣

  • Αποσυνδεδεμένος tsofras
  • Rookie member
  • *
  • Μηνύματα: 384
  • Φύλο: Άντρας
  • Θωμάς
    • Seat Leon FR mk4
Απ: Μάλλον δεν πουλάει το leon
« Απάντηση #72 στις: 26-10-2022, 16:13:24 »
Χρώμα    Κόκκινο
Επένδυση σαλονιού    Alcantara
Ρύποι (co2)    134 g/km
Μέγεθος ζάντας    18 ίντσες
Τέλη κυκλοφορίας    84 €

Δεν φτάνει που βάζει φωτό απο εσωτερικό χειροκίνητου αλλά και αυτόματου
Βάζει alcantara στο εσωτερικό και τα μισά τέλης κυκλοφορίας
Ειλικρινά απορώ με τους εμπόρους

  • Αποσυνδεδεμένος polioan
  • Newbie member
  • *
  • Μηνύματα: 42
  • Φύλο: Άντρας
    • Ibiza - Top Gun
Απ: Μάλλον δεν πουλάει το leon
« Απάντηση #73 στις: 26-10-2022, 17:24:08 »
Ναι ναι...άστο! Αυτό μου αποδεικνύει άλλη μια φορά και μου επαληθεύει τον λόγο που ξενέρωσα μαζί τους...

  • Αποσυνδεδεμένος giannisma
  • Enthusiastic member
  • *
  • Μηνύματα: 871
  • Φύλο: Άντρας
  • SEATCLUB.GR
    • Seat Leon 5F 1.2 DSG
Απ: Μάλλον δεν πουλάει το leon
« Απάντηση #74 στις: 26-10-2022, 17:29:50 »
Ναι ναι...άστο! Αυτό μου αποδεικνύει άλλη μια φορά και μου επαληθεύει τον λόγο που ξενέρωσα μαζί τους...
εγω πάντως από περιέργεια θα μιλούσα με τον εισαγωγέα για το πρόβλημα μου να δω την δικαιολογία. Ωστόσο από περιέργεια η τιμή που το έχει βάλει έχει καμία σχέση με αυτή που σου πρότεινε για αγορά;